Megfejthették a Hold egyik titkát

Thumbnail for 6526583

A Hold nem rendelkezik inherens mágnesességgel, ennek ellenére a felszínén mágnesezett kőzetek találhatók, a talány megfejtése régóta foglalkoztatja a tudósokat. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói most egy merész felvetéssel álltak elő, elméletük szerint égi kísérőnk egykori gyenge mágneses erejét egy becsapódás hirtelen megnövelte – írja az IFLScience.

Földünk mágneses mezeje nagyon leegyszerűsítve az olvadt mag forgásából származik, és ugyanez működhetett egykor a Holdon is, csakhogy 50-szer gyengébben, mivel az égitest ennyivel kisebb a bolygónknál. Egy aszteroida becsapódása azonban elegendő felszíni anyagot párologtathatott el ahhoz, hogy plazmafelhőt hozzon létre.

A plazma pedig kölcsönhatásba lépett a gyenge mágneses mezővel, a mágneses erő hirtelen megnövekedett, ami lenyomatot hagyott a kőzetekben.

Az elmélet „előnye”, hogy tesztelhető: a Hold déli oldalán, közel az Artemis-program által felkeresni tervezett helyekhez olyan kőzeteknek kell lenniük, amelyek becsapódások révén rendelkeznek erős mágnesességgel. A bizonyításra tehát már csak néhány évet kell várni.

The post Megfejthették a Hold egyik titkát first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest