A jegybanki botrány kapcsán arról már írtunk, hogy az eredetileg a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) elődjeinek adott 266 milliárd forint közpénz hogyan alakult át forgalomképtelen Optima-kötvényekké. Annak is cikket szenteltünk, hogyan fagyott be a kecskeméti Neumann Egyetem 127,5 milliárdja ugyancsak Optima-kötvényekbe. És azt is érintettük, milyen ingatlanbizniszekbe gurult több száz milliárd forint közpénz. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésében az alapítvány kapcsán mintegy 500 milliárd forint vagyont említenek, amiből durván 400 milliárd közpénz. Ebből 150–200 milliárd forint veszhetett el.
Arról azonban eddig nem esett szó, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az indulótőkén felül más módon is etette a jegybanki alapítvány köré font hálózatot, segítette az ahhoz kapcsolódó ingatlanbizniszeket.
A jegybank növekedési kötvényprogramjában közel 100 milliárd forint nagyon kedvezményes forráshoz jutott két, a jegybanki alapítványhoz, illetve a Matolcsy-klánhoz kapcsolódó cég.
Egy sorban Csányi Sándorral és Mészáros Lőrinccel
A 2019-től futó programban jellemzően NER-közeli vállalkozások kaptak lehetőséget kötvénykibocsátásra. A kötvények 70 százalékát maga az MNB jegyezhette le, a cégek pedig a hozzájuk befolyó pénzből megvalósíthatták tervezett projektjeiket. A fizetendő kamat igen kedvező volt, jellemzően 2 és 6 százalék között mozgott, ráadásul fix, tehát a futamidő (jellemzően 10–15 év) alatt változatlan, bármi történjék is. A közelmúlt viharos inflációját figyelembe véve nem kell magyarázni, hogy a kötvényprogram milyen olcsó forrást jelent a résztvevők számára. Részesült belőle a többi között a nemzeti olajvállalat, a Mol Nyrt., Csányi Sándor OTP-je, az egyik leggazdagabb építési vállalkozó, Szíjj László Duna Aszfalt Zrt.-je, Mészáros Lőrinc tőzsdei cége, az Opus Global Nyrt. és nem utolsósorban összesen közel 400 milliárd forinttal a már a világűrt ostromló 4iG Nyrt. is.
A kötvénykibocsátás lényegében hitelfelvétel, csak nem feltétlenül egy bank adja kölcsön a pénzt, hanem az, aki lejegyzi a kibocsátott kötvényt. Azután évente kell fizetni a kamatokat, a kölcsönkapott tőkét pedig a futamidő végén törleszteni.
A programba bevont cégek között akadnak olyanok is, melyek a jegybanki alapítvány köré vont hálózathoz tartoznak: a kötvénykibocsátók minősítését tartalmazó MNB-listán szerepel
- a SkyGreen Buildings Kft.,
- valamint a GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. és anyavállalata, a lengyel Globe Trade Center is.
A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. összesen 59,4 milliárd forint kötvénykibocsátásra kapott lehetőséget, szuperkedvezményes, jóval 3 százalék alatti kamattal. Ebből
- a 2030 decemberében lejáró, 39,6 milliárd forintos csomag 2,26 százalék kamatozású,
- a 2031. márciusi lejáratú, 19,8 milliárd forintos adag 2,6 százalékkal kamatozik.
Eredetileg egyébként 100 millió euróról volt szó, de végül megfejelték a 36 milliárd forintos tervet. A pénzt ingatlanhitelek refinanszírozására, a kamatköltségek csökkentésére, valamint felvásárlások, felújítások és építések finanszírozására szánták.
Az MNB tehát a saját alapítványa érdekeltségének nyújtott olcsó forrást, amiből az kiválthatta drágább hiteleit, vagy olcsó pénzből üthetett nyélbe ingatlanügyleteket.
The post Matolcsy Györgyék szuperkedvezményes kötvényekkel is segítették a jegybanki alapítvány körül burjánzó ingatlanbizniszt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu