Emberiességgel az emberi méltóságért: szociális segítségnyújtás
A Magyar Vöröskereszt munkatársai és önkéntesei nap mint nap az alapelveket követve vesznek részt a szociális segítségnyújtásban.
Emberiességgel, hiszen a rászorultság mögött mindig egy történet, egy ember áll, akit együttérzés és valódi kapcsolódás illet meg. Pártatlansággal, mert a szervezet hisz abban, hogy az ember fontosabb, mint a különbözőségeink. Az önkéntesség erejét is bevonva, mert a szívből adott segítség a legkülönlegesebb. Egységben, mert a befogadó társadalom építéséhez közös célok, együttműködés kell.
A fehér alapon vörös kereszt üzenete, hogy viselői pártatlanul, előítéletektől mentesen, a rászorultság mértékét figyelembe véve cselekednek.
A segítségnyújtás egyik legalapvetőbb összetevője a bizalom. Ezért kiemelten fontos, hogy a Magyar Vöröskereszt emblémáját mindig a megfelelő módon és szellemiségben, és csak a használatra jogosultak alkalmazzák.
Élelmiszermentéssel a társadalmi fenntarthatóságért
Az üzletekben megmaradt, emberi fogyasztásra még alkalmas élelmiszerek sok esetben a szemétbe kerülnek. A szervezet élelmiszermentési programjának célja ezen változtatni.
A vöröskeresztes munkatársak mellett országszerte több száz önkéntes tesz közösen azért, hogy az élelmiszeradományok átvétele, szállítása, szortírozása, kiosztása, valamint adminisztrációja gördülékenyen történhessen.
Az élelmiszerek útját az emberiesség, az önkéntesség és a pártatlanság alapelvei kísérik végig, hogy az élelmiszerek azokhoz juthassanak el, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.
Amikor a tudás életmentő: elsősegélynyújtás
Ha a tudás cselekvéssé válik, életeket menthet. Legyen szó veszélyhelyzetekről vagy egyes rendezvényekről, a Magyar Vöröskereszt elsősegélynyújtói mindig készen állnak a segítségnyújtásra. Emellett évente több ezren sajátítják el a szervezetnél az alapvető életmentő ismereteket. Minél többen ismerik az elsősegélynyújtás alapjait, annál gyorsabb és hatékonyabb tud lenni a segítségnyújtás szükség esetén.
A Magyar Vöröskereszt emblémája többek között azt üzeni: a segítő pártatlan, minden érdektől független humanitárius szándékkal cselekszik. Ha az embléma helytelen használata miatt az üzenet csorbul, az veszélyezteti a segítségnyújtásba vetett bizalmat, amely elengedhetetlen a hatékony támogatáshoz.
Ezért is kiemelten fontos az embléma helyes használata: hogy a segítségnyújtás mindig megbízható és hiteles maradjon, és minden körülmények között valódi védelmet biztosítson.
Önkéntes szerepvállalás a közösségért: véradás
A véradások szervezése 1939 óta, 86 éve tartozik a szervezet alaptevékenységei közé. Az alapelvek olyan irányjelző táblák, amelyek egyértelmű utat mutatnak a tevékenységek során. A Magyar Vöröskereszt véradások szervezésével és népszerűsítésével kapcsolatos alapfeladata mind az önkéntesség, mind az emberiesség alapelvével egybevág.
Véradáskor az elvek életre kelnek: önkéntes felajánlásukkal a véradók emberéleteket mentenek meg.
Mindannyian a társadalom aktív tagjai vagyunk, és az egyéni felelősségvállalás mindannyiunk közös ügye.
A jövő emberiessége ma kezdődik: ifjúsági tevékenységek
A Magyar Vöröskereszt ifjúsági tevékenységeinek célja, hogy a fiatalok ne csupán résztvevői, hanem alakítói is legyenek egy együttérzőbb, befogadóbb társadalomnak. A gyermek- és ifjúsági programok célja, hogy már egészen fiatal kortól megtapasztalható legyen az önkéntesség öröme, az emberiesség jelentősége, és az a közösségi felelősségvállalás, amit a Magyar Vöröskereszt közvetít. Az ifjúsági tevékenységek hidat építenek a jelen és a jövő között.
Együtt a közösségért: önkéntesség
Az önkéntesség egyike a hét alapelvnek, hiszen mozgatórugója a szervezet tevékenységeinek. Közösségeket, társadalmi rétegeket, generációkat és egyéni sorsokat köt össze, a társadalom szövetét megerősítő hálózatokat létrehozva.
Minden egyes nap emberek sokasága ajánlja fel idejét, tudását, figyelmét és kitartását országszerte, önzetlenül, hogy másoknak könnyebb legyen.
A fehér alapon vörös kereszt ebben a tevékenységben is útmutató: a segítő pártatlanul, függetlenül, emberi méltóságot tiszteletben tartva van jelen, és pont ez az, ami hitelessé és megbízhatóvá teszi a segítséget.
Az önkéntesség életszemlélet: felismerni a szükséget, és nem elfordulni, hanem részt venni. Mert a világ akkor változik, amikor valaki úgy dönt: segíteni fog.
Veszélyhelyzetekre szabott humanitárius válasz: felkészültség és válaszadás
A fehér alapon vörös kereszt mögött tudás, felkészültség, felelősség áll.
A Magyar Vöröskereszt a felkészültségben hisz. Legyen szó társadalmi vagy természeti eredetű fenyegetettségről, a munkatársak és önkéntesek részt vesznek a felkészülés, a felkészítés, a válaszadás és a helyreállítás folyamatában is.
A munkát meghatározó nemzetközi alapelvek minden helyzetben garantálják a segítségnyújtás tisztaságát, hatékonyságát és megbízhatóságát. Ezek teszik lehetővé a gyors reakcióképességet veszélyhelyzetekben, hogy a segítség mindig célba érjen.
Ehhez minden időszakban felelős hozzáállásra van szükség. A szervezet emblémájának használatát a hazai és a nemzetközi jog egyaránt szabályozza. A fehér alapon nyugvó vörös kereszt több mint 150 éve közvetíti az egyszerű üzenetet: fegyveres konfliktusok idején az emblémát viselő segítők és az emblémával jelölt eszközök védelmet élveznek a támadásokkal szemben. A humanitárius szereplők védelme és tiszteletben tartása minden érintett, minden részt vevő fél érdeke és kötelezettsége.
Felkészülni a veszélyhelyzetekre az operatív és fizikai készenléten túl mentális felkészültséget is jelent. A megelőzés azt jelenti: tudatosítjuk, milyen veszélyek érhetnek bennünket, és megtanuljuk, hogyan reagálhatunk rájuk.
A befogadás mindenki javát szolgálja: menekültügyi tevékenységek
A Magyar Vöröskereszt menekültügyi tevékenységeinek célja, hogy ne csak rövidtávú támogatást, hanem méltóságot, megtartó közösségeket és biztonságos jövőképet is biztosítson mindazok számára, akik kénytelenek hátrahagyni otthonukat.
Senki sem érdemel szenvedést azért, mert biztonságot keres. A segítségnyújtás nemzetközi humanitárius kötelesség, amelyhez a szervezet munkatársai és önkéntesei is nap mint nap hozzájárulnak.
A társadalom új tagjai gazdagítják közösségeinket. Az eltérő kulturális hátterek, tapasztalatok és készségek erősítik a társadalmi kohéziót, valamint segítenek ellenállóbbá tenni társadalmunkat a jövő kihívásaival szemben.
Amikor a fehér alapon vörös kereszt a reményt szimbolizálja: keresőszolgálat
A társadalmi és természeti eredetű veszélyhelyzetek egyik leghosszabb ideig tartó humanitárius következménye a szerettek egymástól való elszakadása. A Magyar Vöröskereszt keresőszolgálata azon dolgozik, hogy az elszakadt családtagok újra kapcsolatba léphessenek egymással, az eltűnt személyek sorsa tisztázódhasson. Legyen szó fegyveres konfliktus, katasztrófa, vagy migráció során eltűnt hozzátartozóról, illetve megszakadt kapcsolatról, minden keresés mögött egy emberi történet, fájdalmas hiány áll.
Emberiesség, pártatlanság, függetlenség: az alapelvek lehetővé teszik, hogy a keresőszolgálati munka kellő érzékenységgel, biztonságos környezetben és minden érintett iránti tisztelettel történjen. A cél támaszt nyújtani az érintettek számára a bizonytalanság idején. A fehér alapon vörös kereszt a remény jele is. A válaszkeresésé, a találkozás lehetőségéé, valamint annak bizonyítéka, hogy a humanitárius segítség a társadalom kevésbé látható sebeinek gyógyításakor is jelen van.
A fehér alapon vörös kereszt embléma: védelem és kötelezettség
A Magyar Vöröskereszt emblémája nemzetközileg védett jelkép, amely a segítségnyújtás és a pártatlanság egyetemes szimbóluma. Használatát nemzetközi egyezmények és hazai jogszabályok szabályozzák. A hét alapelv garantálja, hogy a szervezet minden tevékenysége során az emberiességet, a pártatlanságot, a semlegességet, a függetlenséget, az önkéntességet, az egységet és az egyetemességet szem előtt tartva cselekszik, ezen hét pilléren keresztül biztosítva a méltóságot adó, tisztességes és megbízható segítségnyújtást.
The post A segítség hét pillére – így dolgozik a Magyar Vöröskereszt nap mint nap first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu