A V21 csoport, amely nyolc éve korábbi kormánytagok, tisztségviselők közösségeként alakult meg, mély aggodalommal figyeli a magyar közélet elmérgesedését. Állásfoglalásukban azt írták: különösen megrendítette őket a merénylet, amely egyik tagjuk, Jeszenszky Géza volt külügyminiszter ellen irányult.
Ki tudja, ki lesz a következő célpont?
A V21 csoport állásfoglalása szerint érezhetően szaporodik a szóbeli és tettleges agresszió, a korábban elképzelhetetlen durva megszólalás.
Tudható, hogy a szélsőséges tetteket motiválja a szélsőséges, mérgező beszéd. Mindenki a maga köreiben felelős azért, ahogy ír, szól, cselekszik.
A V21 felhívja a figyelmet a kormányoldal felelősségére, hiszen üzeneteit a legszélesebb körben terjesztheti, hívei bíztatásnak vehetik a hatalmi pozícióból elhangzó fenyegetéseket, minősítéseket. Roppant aggasztónak nevezik, ha ellenzéki szavazókat nem politikai ellenfélként, hanem a nemzet ellenségeként tüntetik fel. Ennek rémisztő példájának tartják Orbán Viktor március 15-i poloskázós beszédét. A csoport szerint káros, szégyenteljes az Ukrajna elleni kampány.
Cinikus belpolitikai manőver ez, adófizetői pénzből, amely tovább fokozza társadalmunk megosztottságát, súlyosbítja e fontos szomszédunkkal kialakult viszonyt, rontja egy következő kormány esélyét a diplomáciai, erkölcsi, társadalmi, gazdasági károk csökkentésében.
A V21 csoport közhivatalt viselt tagjai sok mindenben eltérően gondolkodnak közügyekről, politikai kérdésekről, de egyként utasítják el, hogy politikai viták miatt bárkit kirekesszenek a nemzetből, hazaárulónak bélyegezzenek.
A politikai gyűlölködésnek véget kell vetni, mielőtt elterjednek az inzultusok. Jeszenszky Géza megtámadása is arra emlékeztet, hová vezet az indulatok felszítása: eszköz, amellyel el akarják terelni a figyelmet a társadalom előtt álló igazi gondokról, veszélyekről és súlyos mulasztásokról.
A csoport szerint a belpolitikában, a gazdaság állapotában rengeteg feszültség halmozódott fel, az állam működésében sokasodnak a bajok, a nemzetközi kapcsolatrendszerünk sosem volt ennyire aggasztó.
2026-ban választások esedékesek; pontosan ilyenkor lenne szükség őszinte helyzetelemzésre és értelmes vitára.
A V21 ezért feladatának érzi, hogy augusztus második felében a közvélemény elé tárja, ahogy a csoport – a maga sokszínűségével együtt – az ország állapotáról, jövőjéről gondolkodik. Úgy látják, a június 28-i, történelmi méretű budapesti tüntetés világosan megmutatta: a nemzeti egység nem az egyformaságban rejlik, hanem abban, hogy elismerjük egymás jogát az eltérő gondolkodáshoz és az egymással versengő nézetek kifejtéséhez, amihez az emberi érintkezés kulturális minimumainak betartása, minden erőszakos cselekmény elutasítása szükséges.
Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter, a V21 csoport tagja a Népszavának azt mondta: az aktuális erőviszonyoktól függ, lesz-e hatása az Orbán-kormányra állásfoglalásuknak. A Budapest Pride hozzájárult a közérzet alakításához, ő maga tapasztalta meg, hogy a tömeg a politikai kampányok szereplőivel ellentétben kifejezetten kulturáltak voltak, amivel talán a társadalom nagy részének elvárásait és igényeit is kifejezték.
Bárándy Péter nem látja akadályát, hogy a Fidesz – minden korábbi ígérete ellenére – kevesebb mint egy évvel a 2026-os választás előtt is átalakítsa a választási szabályokat. Szerinte a Fidesz attól sem rettenne vissza, hogy – ha ez szolgálja az érdekeit – szükség- vagy hadiállapotot vezessen be, elhalassza a választást,
minden kizárólag azon múlik, hogy mérései alapján a Fidesz mekkora társadalmi ellenállásra számítana egy ilyen lépés esetén. Ha kemény ellenállás várható, akkor nem fogják elhalasztani a választást. De az is biztos, hogy ettől nem erkölcsi megfontolások tartják majd vissza a kormányt.
Szerinte ezért is volt nagy jelentősége, hogy a szabadságmeneten több százezer ember nyíltan, a tiltás ellenére szembeszállt a Fidesszel.
The post V21: Véget kell vetni a politikai gyűlölködésnek! first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu