Hiába jelentette be Gulyás Gergely, gellert kapott a MOHU nagy terve

Thumbnail for 6599609

Az országos palackautomata-tervről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével (TÖOSZ) még nem egyeztetett sem a kormány, sem a Mohu – közölte a lap megkeresésére Gyergyák Ferenc, az 1737 települést, mintegy 4 millió lakost képviselő szervezet főtitkára. Változatlanul nem tisztázott például az automaták elhelyezése, üzemeltetése, a begyűjtött palackok elszállítása, valamint ennek emberierőforrás- és pénzügyi háttere – fogalmazott. Eddig nem jelent meg társadalmi egyeztetésre kapcsolódó jogszabálytervezet sem. Gyergyák Ferenc meggyőződése, hogy az üzemeltetés vállalkozási tevékenység, nem bízható nonprofit civil szervezetre.

A szabályok alapján ez nem helyhatósági feladat, hisz a két éve bevezetett, Mohu-központú koncessziós rendszer a kapcsolódó gazdálkodási tevékenységek jogait és kötelezettségeit a köztéri hulladékon kívül az önkormányzatoktól megvonta. Kérdésükre a TÖOSZ-főtitkár – a korábban lapunk által megkérdezett polgármesterekhez hasonlóan – bizonyos lakosságszám alatt feleslegesnek tartotta palackautomaták kihelyezését, amely 0-24 órás üzemeltetési körülményeinek megteremtését kiemelkedően drágának és szükségtelennek tartja. A magyar falvaknak a palackvisszaváltásnál és a helyi automatás pénzfelvételnél sokkal fontosabb gondja a településfejlesztés, az egészségügy, az oktatás vagy épp a foglalkoztatás – szögezte le a lapnak Gyergyák Ferenc.

Bár Gulyás Gergely a kormány részéről a Nemzetgazdasági Minisztériumot jelölte meg tárgyaló félként, megkeresésre a tárca lapot az Energiaügyi Minisztériumhoz (EM) irányította. Bár utóbbi tárca küldött is választ, a kifejezetten a települési palackautomata-tervre összpontosító kérdéseik dacára levelükben erre vonatkozó közlésre nem leltek.

A kormány célja, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amiben egyre kevesebb termékből lesz hulladék és az is a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra – szögezte le az EM. A koncessziós rendszerben az állami hulladékgazdálkodási közfeladatokért a Mohu Mol felel. Ennek részeként 2024-ben bevezették a kötelező visszaváltást, aminek egyik célja a PET-palackok 90 százalékos visszagyűjtése.

A rendszer indulása óta már több mint 2,3 milliárd visszaváltás történt, így idén az arány több hónapban már meghaladta a 90 százalékot. Tavaly óta a 400 négyzetméternél nagyobb eladóterű élelmiszerüzletek kötelesek gépi visszaváltást biztosítani. Jelenleg több mint 3200 ponton automata, közel 1700 helyen pedig kézi visszaváltás üzemel. A jogszabályok és a Mohu céljai alapján a visszaváltási helyek száma a jövőben tovább bővül – zárul az EM-közlés.

Az, hogy a szaktárca válaszában a vidékipalackautomata-tervre egyáltalán nem tért ki, a sorok között azt sugallhatja, hogy az ügyben semmilyen említésre méltó előrelépés nem történt

– vélekedtek a lapnak elemzők.

Korábban szakértők mintegy kétezerre tették azoknak a magyarországi települések számát, ahol jelenleg nincs palackvisszaváltás.

A Népszava becslése szerint ennyi automata telepítése legalább 20 milliárd forintba kerülhet. Mivel ilyen feladatot a Mollal három éve kötött koncessziós szerződés nem tartalmaz, Gulyás Gergely maga vetette fel, hogy a cél érdekében a kormány akár költségeket is vállal. Jóllehet egyesek szerint az évi több százmilliárdnyi, részben adó-szerűen behajtott bevételre jogosult Mohunak ez akár „bele is férhet”.

The post Hiába jelentette be Gulyás Gergely, gellert kapott a MOHU nagy terve first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest