Öt korábban ismeretlen halfajt fedezett fel egy magyar kutató, Nagy Béla a Kongói Demokratikus Köztársaság területén. Amint frissen publikált tanulmányában írja, a tudomány számára teljesen új fajok mindegyike a fogasponty-alakúak (Cyprinodontiformes) rendjébe tartozik, és feltehetőleg a kihalás fenyegeti őket.
Az újonnan leírt fajok a Nothobranchius iridescens, N. katemomandai, N. marmoreus, N. dubieensis, valamint Lacustricola gemma neveket kapták. Testhosszuk 2–4,3 centiméter közé esik és – amint a fogaspontyoknál gyakran előfordul – hímeik külsejét tarka színek, látványos minták jellemzik.
A nőstények színezete ennél jóval visszafogottabb, szürkés, illetve barnás testük, áttetsző uszonyaik vannak.
Az öt faj mindegyike a Kongói Demokratikus Köztársaság dél-keleti részén őshonos, ahol főként a szezonálisan megjelenő, mocsaras, vizes élőhelyeken, ártéri tócsákban fordulnak elő. Ebből adódóan egynyári életmódot folytatnak: a csapadékos évszakokban gyorsan fejlődnek ki és szaporodnak, lerakott tojásaik pedig a száraz évszakban nyugalmi állapotban maradnak, hogy a következő esőzéskor kikelhessenek.
Mivel kis területre korlátozódnak, Nagy Béla szerint mindegyiküket fenyegetettnek kell tekinteni, két faj esetében a veszélyeztetett, a másik háromnál pedig a sebezhető természetvédelmi besorolást javasolta.
Lapunk rendszeresen számol be új állatfajok felfedezéséről, korábbi ilyen cikkeink alább elérhetők:
- Ismeretlen mérges kígyó harapta meg a kutató kezét
- Ismeretlen krokodilfajokat találtak a Karib-térségben
- Sosem látott állatot találtak az óceán mélyén
- Nemének legnagyobb madárpókját fedezték fel
- Ez a skorpió képes mérget lőni
The post Öt új állatfajt fedezett fel egy magyar kutató first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu