A kormány március 17-étől vezetett be élelmiszer-árrésstopot eredetileg május végéig, amit aztán meghosszabbítottak augusztus végéig. Harminc termékcsoportnál kötötték ki, hogy az árrés nem lehet több 10 százaléknál. (Az árrés a beszerzési és az eladási ár különbsége, amiből az üzletek kifizetik a különböző működési költségeiket, így a béreket is, tehát az árrés nem egyenlő a profittal.)
Az árrésstopot kizárólag azoknál az élelmiszer-kereskedőknél rendelték el, amelyeknél a nettó árbevétel 2023-ban az 1 milliárd forintot meghaladta. A bevezetés másnapján megnéztük, milyen azonnali hatása volt az intézkedésnek, és megállapítottuk, hogy akadt markáns árcsökkenés, de áremelkedés is. Most hosszabb időszakot vizsgálatunk a KSH statisztikája alapján, hogy lássuk, milyen hatása lehetett az élelmiszerárakra az árrésstopnak, illetve hogyan alakult a nem árrésstopos élelmiszerek ára – vagyis a vásárlók mennyire járhattak jól.
Először azt néztük meg, hogy a bevezetéskor, márciusban mennyire szálltak el az árak az előző év márciusához képest. Az ábrán az látszik, hogy a KSH statisztikájában is fellelhető 24 élelmiszercsoportból 17 volt drágább márciusban, mint egy éve. Legkevésbé a csirkeszárny (1 százalék) és a kristálycukor (3 százalék), leginkább a finomliszt (52 százalék) és a 2,8 százalékos UHT tej (45 százalék) drágult ebben az időszakban. Hét termék ára viszont márciusban eleve 2–9 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy éve.
Rögzítjük még, hogy
- 2024 márciusában az átlagos fogyasztói árindex 3,6 százalékos volt, az élelmiszer-infláció pedig mindössze 0,7 százalék.
- 2025 márciusára, amikor a kormány elrendelte az élelmiszer-árrésstopot, az átlagos fogyasztói árindex már 4,7 százalékon állt, az élelmiszer-infláció pedig 7 százalék volt átlagban.
- A legfrisseb KSH-jelentés alapján az idén márciusról májusra az átlagos fogyasztói árindex mérséklődött ugyan 4,4 százalékra, és az élelmiszer-infláció is csökkent 5,9 százalékra,
- ám ezek még mindig jóval magasabb értékek, mint az egy évvel ezelőttiek – tavaly májusban az árindex átlagban 4 százalékos volt, az élelmiszereknél pedig még csak 1 százalékos drágulást mért a hivatal átlagban.
Így változott az árrésstopos élelmiszerek ára
De nézzük, mi látszik egyenként az árrésstopos termékeknél márciusról májusra.
The post Élelmiszerárak: csökkenést és emelkedést is hozott az árrésstop first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu