Régészek egy csoportja bejelentette, hogy 1721-ben Madagaszkár közelében eltűnt vitorlás roncsára bukkantak, amelyre a történelem egyik leghírhedtebb kalóztámadása során csaptak le. Az amerikai kutatók, a Center for Historic Shipwreck Preservation munkatársai 16 éve vizsgálják a roncsot, és most úgy vélik, hogy a Nossa Senhora do Cabo maradványairól van szó, egy indiai rakományt szállító portugál hajóról, amelyet kalózok támadtak meg és foglaltak el, köztük a hírhedt kalózkapitány, Olivier Levasseur.
A roncs jelenleg egy kis kikötő fenekén fekszik Nosy Boraha szigeténél, Madagaszkár északkeleti partjainál. A kutatók már több mint 3300 műtárgyat találtak a roncsban, de az iszap és homok megnehezíti a további feltárásokat. Ez a sziget a 18. század elején, a „kalózkodás aranykorában” Sainte-Marie-sziget néven közismert hely volt. A nyomozás részleteiről LiveScience számolt be.
A roncs azonosítását több bizonyíték is alátámasztja
– mondta Brandon Clifford, a központ társalapítója és igazgatója.
Ezek közé tartozik a hajó szerkezetének elemzése a víz alatti maradványok alapján, történelmi feljegyzések és a roncsokban talált tárgyak. Köztük vannak fából és elefántcsontból készült eszközök is, például egy, amely Szűz Máriát ábrázoló szobor, egy feszület része, és egy elefántcsontból készült plakett, amelyre aranybetűkkel vésték fel azt, hogy INRI. A kutatók úgy vélik, hogy ezeket a tárgyakat Goában készítették, amely akkoriban egy portugál gyarmat központja volt, és onnan szállították volna őket Lisszabonba.
Mi történt pontosan?
A feljegyzések szerint Nossa Senhora do Cabo (fordításban Fokföldi Miasszonyunk) 1721 elején hagyta el Goát, és Lisszabonba indult, fedélzetén a leköszönő portugál helytartóval és Goa érsekével. Április 8-án azonban egy kalózcsoport az Indiai-óceánon található francia Réunion közelében megtámadta, és el is foglalta hajót. A szállított kincsek között aranyrudak és gyöngyökkel teli ládák is voltak, írja Denis Piat kutató korábban megjelent könyvében.

Mark Agostini, a Brown Egyetem régésze szerint a portugál hajót súlyosan megrongálta egy vihar, és ágyúinak nagy részét eldobta, hogy a felszínen maradhasson: így a kalózok kevés ellenállással tudták elfoglalni a hajót. A helytartóért váltságdíjat követeltek, de az érsek sorsáról semmit nem tudni. Körülbelül 200 mozambiki rabszolga is lehetett a fedélzet alatt, de nincsenek feljegyzések arról, mi történt velük.
A szakértők szerint a szállítmány még kalózmércével is óriási zsákmánynak volt tekinthető, és nem kizárt, hogy mai pénzben több mint 138 millió dollárt (46 milliárd forintot) érhetett.
A kalózok Madagaszkár felé mentek zsákmányukkal, mintegy 650 kilométerre nyugatra Réuniontól, hogy elosszák maguk között. A kutatók azt írták, hogy Sainte-Marie-szigetet azért választották az európai kalózok, mert védett horgonyzóhelyei a főbb hajózási útvonalak közelében voltak. A sziget a „gyarmati kormányzás hiányáról” is ismert volt, így ideális kalózbázisnak számított. A kutatók szerint nem ez az egyetlen roncs a kikötőben, legalább négy kalózhajó roncsa vagy zsákmánya lehet még ott a környéken.
The post Háromszáz éves, kalózok által megtámadott hajó roncsára bukkantak first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu