A mesterséges intelligencia által generált tartalmak ellepték az internetet, legyen szó akár írásokról, képekről vagy videókról. Legutóbb a tudományos közösségben figyeltek fel arra, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalmak csendben bekúsztak a lektorált publikációk közé is – írja a Phys.org.
Annak érdekében, hogy rávilágítsanak, mennyire elterjedt a nagy nyelvi modellek (LLM) által generált tartalmak az akadémiai írásokban, egy amerikai és német kutatókból álló csapat több mint 15 millió biomedicinális absztraktot elemzett, hogy megállapítsák, milyen kimutatható hatással voltak az új fejlesztések a tudományos folyóiratokban megjelenő cikkek szóhasználatára.
A vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy az olyan mesterségesintelligencia-alkalmazások megjelenése óta, mint például a ChatGPT, bizonyos stilisztikai szóhasználatok gyakorisága megnőtt a tudományos szakirodalomban. A Science Advances szaklapban megjelent számok szerint a 2024-ben publikált cikkek legalább 13,5 százalékát valamilyen MI-eszköz segítségével írták.
A kutatók úgy találták, hogy a chatbotok megjelenése óta jelentős eltolódás történt a tartalmilag fontos szavak használatától az olyan figyelemfelhívó kifejezések alkalmazása felé, mint a „fordulópont” vagy a „küzdelem”.
A szerzők azt is kiemelték, hogy míg 2024 előtt a felesleges szóhasználat 79,2 százaléka főnév volt, ezt követően egyértelműen azonosítható eltolódás volt megfigyelhető. A felesleges szóhasználat 66 százaléka ige, 14 százaléka pedig melléknév lett. A csapat jelezte, hogy jelentős különbségeket talált a kutatási területek és az egyes országok eredményei között is.
The post Megfertőzte a tudományos kutatásokat a mesterséges intelligencia first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu