Jelentős károkat okozva söpört végig egy vihar hétfőn az országon. Sokan talán eddig csak a filmekben láttak olyat, amit most a saját bőrünkön is megtapasztalhattunk, ám a jövőben egyre gyakrabban számíthatunk ilyen eseményekre – derül ki a Debreceni Egyetem közleményéből.
Az erős széllel kísért zivatarok lehasadt ágakat, kidőlt fákat, megrongálódott épületeket és autókat, leszakított vezetékeket hagytak maguk után több régióban is. Lázár István, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet Meteorológiai Tanszék adjunktusa szerint az ilyesmi nem példa nélküli, azonban viszonylag ritkán fordul elő.
A szakértő szerint ilyen viharok akkor jönnek létre, amikor a meleg levegő nedves légtömeggel találkozik. A gyorsan kieső csapadékmennyiség hirtelen lehűti a levegőt, ami a gravitációs rásegítés hatására kiszakadó légáramlatot eredményez, olyan szeleket, amelyek a 100 kilométer per órás sebességet is könnyen meghaladhatják. Hétfőn a a maximális szélsebesség Budapesten, a János-hegyen volt a legnagyobb, ott 137,2 kilométer per órát mértek.
Mivel azonban a klímaváltozás hatására a hőhullámos, hosszan tartó, viszonylag magas hőmérsékletet mutató időszakok gyakoribbá válnak, arra számíthatunk, hogy a jövőben több lesz a hétfőihez hasonló viharok száma is.
Lapunk számos cikkben foglalkozott a hétfői viharokkal, ezek alább elérhetők:
- Ez okozta a hétfői szélvihar brutalitását
- Menet közben dőlt rá egy fa egy autóra az M7-esen – videó
- Mi történt eddig és mi várható a pusztító vihar után?
- Tovább „romlik” az idő, szerdán jön a mélypont
- Az orkánerejű szél ledöntötte a sápi református templom tornyát
- Óriási pusztítást végzett a vihar a Debreceni Egyetemen
The post Egyre gyakoribbak lesznek a hétfőihez hasonló pusztító viharok first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu