„Minden tárgyalási fordulón ott voltam, csak annyit mondhatok, hogy pont ott tartunk, mint június közepén, az utolsó tárgyaláskor. Az akkor elhangzottak szerint július második felében folytatjuk” – válaszolta a lap kérdésére Kiss Ambrus a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója.
A kormánnyal folytatott utolsó, június közepén lezajló tárgyaláson csupán a kiinduló helyzetet sikerült tisztázni: a kormánynak nem érdeke bedönteni Budapestet, a fővárosi önkormányzat helyzetét tartósan rendezni kell, a kormány nem akar közfeladatot átvenni, fővárosi cég államosítása pedig nem merült fel. A tárgyalásnak természetesen témája volt a szolidaritási hozzájárulás, amelynek mértékét folyamatosan vitatja, túlzónak tartja a fővárosi önkormányzat.
Fölösleges lett volna két tárgyalóasztalra is kitenni ugyanazt a témát
– válaszolta a hozzájárulásra vonatkozó kérdésre Kiss Ambrus, majd hozzátette: „a gyorsabb utat választottuk, a kormánnyal való megállapodást a nyár végéig tető alá kell hozni a csődhelyzet elkerülése érdekében, így ennek része a szolidaritási hozzájárulás.
A fővárosi önkormányzat számlája szerdán mínusz 21 milliárdos egyenleget mutatott. A város működtetése átlagosan 32-33 milliárd forintba kerül havonta. Az önkormányzatnak ugyan nyáron is van némi adóbevétele, csordogál némi pénz a közterülethasználati díjakból és a költségvetés elfogadásával az állami normatíva is érkezik, de a jelenlegi hitelkeret várhatóan augusztus közepére kimerül.
A pénzügyi túlélőcsomagban a városvezetés éppen ezért javaslatot tett a folyószámla hitelkeret 20 milliárd forintos emelésére. A hitelt biztosító OTP számos feltételt szabott, többek között azt, hogy nem kötelező érvényű felmondási feltétel legyen, ha a kormány költségvetési biztost jelöl ki a fővárosi önkormányzathoz. A Tisza Párt ezt elfogadhatatlanul nagy kockázatnak tartotta, mondván, ezzel a passzussal csőre töltött fegyvert adnak a kormány kezébe. A Fővárosi Közgyűlés végül azzal a feltétellel egyezett bele a folyószámla hitelkeret megemelésébe, ha ezt a pontot törlik a szerződésből.
A városvezetés és az OTP között lezajlott ez ügyben az első személyes egyeztetés. Egyelőre nem érkezett válasz.
Kiss Ambrus szerint a jövő héten tudniuk kell, hogy így is megkapják-e a hitelt. Ha nem, akkor a hónap végén rendkívüli közgyűlést kell összehívni a helyzet értékelésére, a további lépések megtétele érdekében.
A közgyűlési halogatás egyébként azt is jelenti, hogy a szerződés aláírásáig a cégek saját folyószámlahitelüket fogyasztják, ami szintén kamattal terhelt, amit végső soron ugyanúgy a fővárosi önkormányzatnak kell megfizetnie.
The post Az OTP nem reagált Magyar Péterék igényére, gyorsan fogy a pénz Budapest kasszájából first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu