Közel nyolcszáz gyilkosságot regisztrált az ENSZ hat hét alatt a gázai segélyelosztó központoknál

Thumbnail for 6614995

Összesen 798 gyilkosságot vett nyilvántartásba az elmúlt hat hétben a Gázai övezetben működő humanitárius segélyosztó központoknál és segélyszállító konvojok közelében az ENSZ emberi jogi hivatala – írja a Reuters nemzetközi hírügynökség. Az ENSZ szerint a segélyosztó központok közelében elszenvedett polgári sérülések többsége lőtt seb volt.

A közel nyolcszáz gázai lakos akkor halt meg izraeli fegyveres támadásokban, amikor a segélyelosztó központokat próbált eljutni, ezért az ENSZ szerint ezek a helyszínek „lényegében nem biztonságosak”, a segélyezési modellt pedig a humanitárius normák megsértéseként értékelte.

A gázai civilek segélyezését Izrael márciusban, az iszlám szent hónapja, a Ramadán kezdetén állította le a háború sújtotta övezetben, ahol emiatt tovább súlyosbodott az éhezés a polgári lakosság körében. Ez világszerte tiltakozást váltott ki. A segélyezést végül május 27-én indították újra, mégpedig a nemzetközi gyakorlatban szokatlan keretek között. A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) segélypontjait az Egyesült Államok és Izrael támogatja, ezek magánvállalkozók bevonásával működnek. Ezzel a gyakorlattal kapcsolatban szintén az ENSZ kifogást emelt, mivel megkerülik az ENSZ által felügyelt rendszert. Izrael viszont azt állítja, hogy az ENSZ segélyezési gyakorlata lehetővé tette, hogy a Hamász harcosai fosztogassák a civileknek szánt segélyeket.

Július 7-ig 798 gyilkosságot regisztráltunk, ebből 615-öt a Gázai Humanitárius Alapítvány telephelyeinek közelében, 183-at pedig feltehetően a segélykonvojok útvonalán

– közölte pénteken Ravina Shamdasani, az ENSZ emberi jogi hivatalának (OHCHR) szóvivője Genfben.

A GHF azt közölte a hírügynökséggel, hogy az ENSZ adatai „hamisak és félrevezetők”, és ismételten tagadta, hogy halálos kimenetelű támadások történtek volna telephelyein.

A tény az, hogy a segélytelephelyek ellen elkövetett leghalálosabb támadások az ENSZ konvojaihoz kapcsolódnak

– fogalmazott a GHF szóvivője.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy vizsgálja a közelmúltbeli tömeges halálesetek ügyét, és hogy kerítések és táblák felállításával, valamint további útvonalak megnyitásával igyekszik minimalizálni a palesztinok és az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közötti feszültséget.

Az ENSZ szerint az által közölt adatok számos forráson alapulnak, például a gázai kórházak, temetők, családok, palesztin egészségügyi hatóságok, nem kormányzati szervezetek és helyi partnerei által szolgáltatott információkon.

Miután a GHF azt állította, hogy az OHCHR adatai hamisak és félrevezetők, Shamdasani így nyilatkozott: „Nem segít, ha általánosságban elutasítják aggályainkat – azt kell kivizsgálni, hogy miért halnak meg emberek, amikor segélyhez próbálnak jutni.”

Izrael többször is elismerte, hogy a hadserege a segélyszállítmányok közelében is tevékenykedik, annak érdekében, hogy a segélyek ne kerülhessenek az iszlamista harcosok kezébe.

.„Azok után, hogy olyan esetekről érkeztek jelentések, amelyekben a segélyosztó helyszínekre érkező civilek sérelmet szenvedtek, a Déli Parancsnokság alapos vizsgálatot folytatott le” – közölte az IDF szóvivője egy nyilatkozatban, hozzátéve, hogy az ilyen eseteket a hadsereg vizsgálja.

A GHF pénteken közölte, hogy öt hét alatt több mint 70 millió adag ételt juttatott el éhező gázai palesztinoknak, és hogy más humanitárius szervezetek „segélyeinek szinte teljes egészét” a Hamász vagy bűnözői bandák kifosztották. Az ENSZ korábban már említett példákat a segélyek erőszakos kifosztására, de a Világélelmezési Program a múlt héten közölte, hogy a Gázába élelmiszersegélyt szállító teherautók többségét „éhes civil közösségek” állították meg.

Izrael 21 hónapja tartó megtorló hadművelete súlyos élelmiszer- és egyéb alapvető ellátási hiányt okozott a Gázai övezetben, az épített környezet nagy részét az izraeli hadsereg lerombolta, és az ott élő 2,3 millió ember többsége menekülni kényszerült.

A Hamász és a vele szövetséges iszlamista milíciák 2023 október 7-én törtek ki az izraeli blokád alatt álló területről, és megöltek mintegy 1200 embert Izrael állam déli részén, valamint több száz embert túszul ejtettek. Ezeknek a túszoknak a túlnyomó része mostanra kiszabadult. Az azóta tartó megtorló hadműveletekben az izraeli hadsereg a legfrissebb adatok szerint mintegy 57 800 embert öltek meg, a halálos áldozatok nagy része nő, gyermek és idős ember volt. A támadásokban további mintegy 137 600 ember megsebesült, de túlélte a támadásokat.

A segélyelosztó központokhoz igyekvő lakosokat ért egyes tömeges halálos támadásokról például itt és itt mi is beszámoltunk korábban.

The post Közel nyolcszáz gyilkosságot regisztrált az ENSZ hat hét alatt a gázai segélyelosztó központoknál first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest