Franciaország történelmi megállapodást jelentette be Új-Kaledóniával, amelynek értelmében a francia tengerentúli terület ugyan Franciaország része marad, de új államnak nyilvánítják ki, írja a Guardian.
Emmanuel Macron az X-en a bizalomra tett fogadásként jellemezte a megállapodást, amit tíznapos tárgyalássorozat előzött meg Párizsban.
Manuel Valls, a tengerentúli területekért felelős miniszter szerint intelligens kompromisszum született, ami továbbra is kapcsolatot teremt Franciaország és Új-Kaledónia között, de nagyobb szuverenitást ad a szigetcsoportnak.
Az ügy előzménye, hogy tavaly súlyos erőszakhullám söpört végig Új-Kaledónián, miután Párizs bejelentette, több ezer nem bennszülött, a szigeten letelepedett lakosnak szavazati jogot biztosít. A helyiek attól féltek, hogy ezáltal kisebbségbe kerülnek és elvesztik az utolsó esélyt is a függetlenségre.
A mostani megállapodás kiköti, az új-kaledóniaiak csak akkor szavazhatnak a jövőben, ha legalább 10 éve életvitelszerűen ott élnek.
Új-Kaledónia állama bekerül a francia alkotmányba és más országok is elismerhetik.
A döntés gyakorlatilag végleges, de parlamenti jóváhagyás és népszavazás is kell hozzá, hogy életbe léphessen.
A Párizstól 17 ezer kilométerre lévő Új-Kaledónia egyike az utolsó tengerentúli területnek, ami Franciaország integrált részeként működik. A sziegetek 270 ezren élnek.
The post Új állam születik a csendes-óceáni szigeteken first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu