Ezekre figyeljen, hogy a betörők elkerüljék a házát

Thumbnail for 6618783

Bár kényelmes azt hinni, hogy a lakásbetörések elkerülésére nincs különösebb ráhatásunk, hacsak nem telepítettünk egy riasztórendszert, valójában néhány apró óvintézkedéssel sokat tehetünk azért, hogy ne próbáljanak meg illetéktelenek bejutni az otthonunkba. A Femcafé szerint egy olyan ártalmatlannak tűnő dolog, mint egy házunk elé kihelyezett kartondoboz is elég lehet ahhoz, hogy betörők célpontjává váljunk, de a cikk javaslatai mellett bemutatjuk a rendőrség vagyonvédelmi ajánlásait is.

A betörők általában alapos tervezés és megfigyelés után választanak célpontot, és egy egyszerű elektronikai berendezés csomagolása sokkal többet elárulhat rólunk, mint szeretnénk. Ezekről a dobozokról könnyen leolvasható, milyen tárgy volt bennük, ráadásul nemcsak azt mutatják meg, hogy szereztünk egy új, értékes berendezési eszközt (például okostévé vagy hangszóró), hanem azt is, hogy nem figyelünk eléggé a biztonságunkra, hiszen eszünkbe sem jut, milyen információkat osztunk meg a külvilággal. A házunk előtt hagyott csomagolással tulajdonképpen egy térképet nyújtunk át a bűnözőknek, akik így pontosan tudni fogják, milyen márkájú, típusú és méretű tárgyat vásároltunk, illetve időnként még az árat is le tudják olvasni a dobozokról – és sajnos az sem hatja meg őket, ha karácsonyi ajándéknak szántunk volna valamit. Ha nem tudjuk összetépni és kidobni a csomagolást, mert meg kell őriznünk például a garancia miatt, helyezzük el a házunkban vagy a pincénkben, de semmiképp se tegyük olyan helyre, amely az utcáról is jól látható (kivéve, ha véletlenül úgy járnánk, mint az a nő, aki több száz csomagot kapott az Amazonról, amelyeket nem is ő rendelt, és már a garázsát sem tudta tőlük használni).

Egy riasztó beszerelése mindig célszerű, ahogyan az is, ha nem posztoljuk ki azonnal a közösségi médiába az új szerzeményünket, és ha nyaralni megyünk, nem használjuk a tengerparti fotóinkat az üres házunk irányába mutató, villogó jelzőtáblákként, hanem csak a hazaérkezésünk után osztjuk meg az ismerőseinkkel, merre jártunk. Hosszabb külföldi tartózkodás esetén érdemes megkérni valakit, hogy időnként ürítse ki a postaládánkat, és az is segít, ha egy időkapcsoló beiktatásával programozottan fel- és lekapcsol például a belső világítás, azt a látszatot keltve, mintha otthon lennénk, illetve a kinti mozgásérzékelő lámpák is elbizonytalaníthatják a betörőket.

A betörők számára a sűrű növényzet remek rejtekhelyül szolgálhat, ezért a dúsabb bokrokat, fákat ritkítsuk meg, és nyírjuk le annyira, hogy azok között ne lehessen észrevétlenül tevékenykedni, megbújni (nem lehet mindenkinek olyan szerencséje, mint azoknak a lakóknak, akikhez tehetségét tekintve egy Clouseau felügyelővel vetélkedő versenyző próbált behatolni).

A police.hu ajánlása szerint, ha lehetőségünk van rá, a bejárati ajtónkat cseréljük le biztonsági ajtója, hiszen minél több zárat kell feltörnie a betörőknek, annál nehezebb dolguk lesz, és célszerű, ha akkor is zárva tartjuk a bejáratot, amikor otthon vagyunk. Az ajtók és az ablakok védelme azonban csak akkor hatékony, ha a tokszerkezetük is stabil és szakszerűen lettek beépítve. A melléképületek, de még a villanyóra megfelelő zárhatóságáról is érdemes gondoskodnunk, valamint felszerelhetünk rácsokat, illetve betörés-gátló fóliákat vagy redőnyöket is.

The post Ezekre figyeljen, hogy a betörők elkerüljék a házát first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest