Magyarország megváltotta a belépőjegyet a szuperszámítógép-világba, de ez csak a kezdet: a 2030-ig kitűzött ambiciózus cél szerint a mesterséges intelligencia 15 százalékkal növeli majd a GDP-t, de ennél jóval nagyobb pozitív hatása is lehet, mondta Palkovics László az Economx.hu-nak adott interjújában.
A mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos kifejtette, a német Jülich kutatóközponttal kötött együttműködés révén Magyarország hozzáférhet Európa legnagyobb, 800 petaflopsos számítási kapacitásához.
„Az 1,6 exaflopsos szuperszámítógép 100-120 megawattos teljesítményt igényel – ez egy paksi blokk teljesítménye” – fogalmazott, hozzátéve, hogy érkezik egy 3 milliárd eurós magánberuházás is, ami óriási energiaigénnyel jár, de a hőt mezőgazdasági célokra is lehet majd hasznosítani.
Palkovics elárulta, volt egy telefonhívás, amikor Orbán Viktor megkérte, hogy a hazai mesterséges intelligencia területét erősítsék meg. Azóta gyűjtik a partnereket, állítása szerint hatalmas változások jönnek.
A kormánybiztos arról is beszélt, le szeretné egyszerűsíteni a mesterséges intelligenciát, mert sokan úgy gondolják, hogy ez valami misztikus dolog.
Pedig ez nem agysebészet. Ez egy matematikai eszköz, ami a múltbeli adatokból megtanulja, hogy mi hogyan függ össze, és ennek alapján segít dönteni vagy feladatokat elvégezni. Szorzás, összeadás, függvények – ennyi az egész. Persze kell hozzá számítási erő, ha bonyolult a feladat. De amikor elkezdjük használni, akkor azonnal látszanak az eredmények. Amikor a stratégiát készítettük, azt mondtuk: legyen minél több konkrét, dobozos termék, amit oda lehet adni valakinek. Lehet ez egy két fős kisvállalkozás, amelyik azt akarja tudni, mikor vegye az energiát olcsóbban, vagy egy nagyvállalat, amelyik a minőségellenőrzését akarja erre alapozni
– magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy az általános iskolákban mikor kezdődhet el az AI-oktatás, Palkovics úgy felelt, akár szeptembertől.
„Persze vannak szabályok, van Nemzeti Alaptanterv, de ha a tanároknak tudunk eszközt adni a kezükbe, akkor az iskolai tantervek keretein belül már most elkezdhetik oktatni. Elég, ha a tanár elmondja: gyerekek, itt a ChatGPT, ez kérdez és válaszol, hasznos dolog. De amikor használjátok, gondoljátok át, hogy mit csináltok. Használjátok nyugodtan, de ne verjétek át magatokat vele. Írjátok meg a házi feladatot magatok, de ellenőrizhetitek vele. Nézzétek meg, hogy mit írt a ChatGPT, ti mit írtatok, és tanuljatok a különbségből. A lényeg, hogy a saját tudás, a saját gondolkodás mindig a legfontosabb marad” – mondta.
Palkovics szerint az igaz, hogy a mesterséges intelligencia ismerete egyre inkább elvárás lesz. Amerikában tavaly ötvenszeresére nőtt azoknak az álláshirdetéseknek a száma, ahol AI-tudást kérnek.
De ez nem azt jelenti, hogy elveszi az emberek munkáját, hanem hogy olyan embereket keresnek, akik tudják használni ezeket az eszközöket. Át fog alakulni sok minden, ez mindig így van az új technológiáknál. De az így felszabaduló időben mással lehet foglalkozni, amire addig nem volt energia
– fejtette ki.
A hétköznapokban is rengeteg olyan megoldás jelenik meg, ami egyszerűbbé, hatékonyabbá és olcsóbbá teszi az életet. Példaként említette, hogy az időjárás-előrejelzés sokkal pontosabb lesz – ehhez komoly számítási kapacitás kell. Ha pontosabb az előrejelzés, akkor tudni fogja, hogy kell-e öntözni a kertjét vagy jön majd az eső és felesleges. Ha van napelem a tetőn, előre látja, mennyi áramot fog termelni.
A kormánybiztost személy szerint a humanoid robotok érdeklik a leginkább, ez az úgynevezett megtestesült mesterséges intelligencia.
Gondolkodunk azon, hogy létrehozzunk egy második tesztkörnyezetet – az első az önvezető autóknak való zalai tesztpálya, a ZalaZONE –, de ez humanoid és kutyaszerű robotoknak. Nagy csarnok kellene hozzá, különböző helyzeteket építenénk fel, és azt néznénk, hogyan működnek együtt egymással és velünk, emberekkel. Egyébként, aki autót képes gyártani, az robotot is, és itt jön képbe Magyarország, nálunk is legördülhetnek majd a gyártósorokról
– mondta.
Arra a felvetésre, hogy miként lehet megakadályozni, hogy a választók befolyásolására készítsenek eredetinek beállított fake-videókat, a politikus úgy reagált, „ha valaki ilyesmivel akar szórakozni, írja rá, hogy ez avatár, mesterségesen előállított felvétel. Ne verje át az embereket alattomos módon. Mert ha valaki egy ismert orvosprofesszor avatárjával elmondatja, hogy ne szedjenek szívgyógyszert, mert van valami csodaszer, akkor emberek halhatnak meg. Lehet törvényt is hozni ellene, és aki ilyet csinál, annak számolnia kell a következményekkel.”
The post Palkovics László: Akár szeptembertől elkezdődhet a mesterséges intelligencia oktatása az általános iskolákban first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu