Egy neandervölgyi család több tízezer éves lábnyomaira bukkantak

Egy friss tanulmány alapján a neandervölgyi családok együttműködéséről árulkodnak azok a megkövesedett lábnyomok, amelyeket a portugáliai Algarve régióban tártak fel – írja az IFLScience. A nagyjából 80 ezer éves, két part menti lelőhelyen felfedezett, felnőttek és gyermekek által hagyott nyomok lesben álló vadászokról tanúskodnak.

A régebbi, Praia do Telheirónál felfedezett helyszínen egyetlen nyom található egy homokdűnén, ez 82 ezer évvel ezelőtt keletkezett. A közeli Monte Clérigónál egy kiterjedtebb lelőhelyet is feltártak, itt legalább három neandervölgyi fordult meg 78 ezer éve.

A méret és forma alapján a csoport tagjai

  • egy 169–173 centiméter magas felnőtt férfi,
  • egy 7–9 éves gyermek
  • és egy 2 év alatti kisgyermek voltak.

Bár a modern emberek és a neandervölgyiek lábnyomai nagyon hasonlítanak egymásra, a korszakban tudomásunk szerint csak utóbbi vonal volt jelen a térségben.

Carlos Neto de Carvalho, a Lisszaboni Egyetem munkatársa és kollégái azt feltételezik, hogy a helyi dűne nagyon közel volt a csoport táborhelyéhez. A kutatók szerint a nyomok egy közös vadászatról mesélnek, a célpont egy gímszarvas lehetett. A faj nyomait szintén észlelték a dűnén. Ijesztés esetén a gímszarvas hajlamos a tengerbe ugrani, ahol gyakran a fulladás vár rá, emellett a homokos talaj is lassíthatta a prédát, ideális helyszínt teremtve a vadászoknak.

A nyomok tanúsága szerint a zsákmányszerzésben az egész család részt vehetett, még azok a tagok is, akik egyáltalán vagy alig tudtak járni.

Úgy tűnik, a felnőttek mindennapi tevékenységeinél a legkisebbek is jelen voltak.

The post Egy neandervölgyi család több tízezer éves lábnyomaira bukkantak first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest