A házfelújítási munkálatok közül talán a szobafestés tűnik a legegyszerűbbnek, amit mindemellett egy romantikus máz is borít: reklámokból és filmekből egyaránt ismerős boldog, kacagó családok képe, akik úgy festik ki az egész házat, mintha csak vízfestékkel koszolnának össze egy fehér lapot. Aki valaha fogott már festőhengert a kezében, az tudja, ez egy hamis kép, de azért az ördögöt sem festenénk a falra.
Nevetni az élet legnehezebb pillanataiban is lehet, a szobafestést viszont távolról sem neveznénk annak, így, akinek a hangulata és a lelki alkata megengedi, akár jól is érezheti magát a tevékenység közben – azt a néhány buktatót pedig, ami mégis eltüntethetné a mosolyunkat, igyekszünk összeszedni ebben a cikkben. Miután a parkettafelújítást követően „tisztasági festést” végeztünk egy ház nagyjából 175–180 négyzetméteres felületén, megkérdeztünk egy szobafestő-mázolót is, Torzsás Norbertet, hogyan vágjunk bele, és mire készüljünk fel, ha legközelebb festeni támadna kedvünk.
Mivel egy 80 négyzetméteres családi ház összes falát szerettem volna kifesteni – ráadásul különböző színekkel –, így első lépésként leültem a tér közepére, tollat és füzetet ragadtam, felskicceltem a ház alaprajzát, majd papírra vetettem, melyik felület hány négyzetméter, és milyen színt, illetve milyen típusú festéket képzelek el rajtuk. A házhoz tartozó két hálószobát és a fürdőt már néhány héttel korábban kifestettem, így csak a nappali, a konyha, az előszoba és a mosókonyha vártak rám. Ez a ház azért tökéletes alapanyag egy ilyen cikk megírásához, mert a már-már omladozó falai szinte minden akadályt felsorakoztattak, ami ilyenkor a szép végeredmény útjába állhat.
Akinek a pénztárcája engedi, és nem vágyik egy többórás vagy akár többnapos festékszagú családi programra, annak ajánljuk, hogy hívjon fel egy szobafestő-mázoló céget, amely előzetes felmérés után elvégzi a munkát. Az árak igen változóak a piacon, de négyzetméterenként 1800–2000 forint körül már találhatunk szakembert, plusz anyagköltséggel és kiszállási költséggel számolhatunk még. A szobafestő például belekalkulálja az árba a kiszállást, így azért sosem kér külön díjat, de a pontos végösszeget sok minden alakíthatja: például, hogy mennyit kell javítani a falon, takarítani, bútort mozgatni és a többi.
Az anyagköltséggel minden esetben számolnunk kell, de nagyobb falfelületeknél könnyen belezavarodhatunk a matekba, főleg, hogy általában minimum két rétegben kell átfesteni a falakat. Érdemes olyan céget választanunk, amely garanciát vállal a munkájára, hogy a végeredményben is biztosak lehessünk, és nem árt referenciát szerezni róluk egy ismerőstől vagy az internetről, hogy megbízható szakembereket találjunk.
Kezdjük az előkészültekkel!
Merthogy szeretjük azt képzelni, a szobafestés mindössze annyiból áll, hogy kinyitjuk a festékes vödröt, belemártjuk az ecsetet, és már színezzük is a falakat, azonban megfelelő előkészületek nélkül könnyen a fejünkre borulhat a festékes vödör. A ház nemrég egy teljes tetőcserén is átesett, de mire ez megtörtént, addigra évek teltek el úgy, hogy a nagyobb esőzések melléktermékeként eleinte itt-ott néhány csepp, később pedig nem csak itt-ott és nem csak néhány csepp víz csurgott végig a falakon. Részint ennek köszönhetően, részint pedig annak, hogy a házat körülbelül húsz éve építették, és azóta többen próbálták a maguk módszereivel otthonosabbá tenni, a következő problémákra kellett megoldást találnom:
- penész,
- beázott, rozsdafoltos falrészek,
- szakadozó, felpúposodott tapéta,
- különböző színű és rétegű festéket rejtő falak,
- repedések.
- kosz
- és pókok.

Penészirtás
Ezek közül a penészgomba tűnik a legnagyobb falatnak, pedig a legegyszerűbb a kezelésük:
The post Így spóroltam több százezer forintot – avagy hogyan fessük ki a falainkat saját kezűleg? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu