Lőfegyver, vegyi eszköz, sokkoló: Rogán Antal döntött a titkosszolgák arzenáljáról

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter döntött arról, hogy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknál a szolgálati lőfegyvert, vegyi eszközt és elektromos sokkolót miként kell rendszeresíteni, viselni, használni, tárolni. Rogán Antal Magyar Közlönyben megjelent rendelete szerint személyi szabadságot korlátozó intézkedés csak a szükségesség és arányosság jogelvének maximális érvényesítése mellett hajtható végre. Az Információs Hivatal, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Nemzeti Információs Központ hivatásos állományának tagjai szolgálati használatra félautomata és sorozatlövésre alkalmas rövid- és hosszúlőfegyvert kaphatnak. Túl sok megkötés nincs, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok rendszeresíthetik

  • a) a Magyar Honvédségnél (MH) szolgálati használatra már rendszeresített lőfegyvert,
  • b) az MH-nál már rendszeresített, harcászati-technikai paramétereket érintően alapvetően módosított lőfegyvert,
  • c) a rendvédelmi szervek által már rendszeresített lőfegyvert,
  • d) a NATO vagy az Európai Unió tagállamának fegyveres szerveinél rendszeresített lőfegyvert.

A rendszeresítési határozatot főigazgatói javaslatra végül Rogán Antal adja ki. Ez érvényes a vegyi eszközökre, eletromos sokkolókra is. Rendszeresíthetik a rendvédelmi szervek, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, az MH, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Országgyűlési Őrség, a NATO vagy az EU tagállamában már rendszeresített eszközöket. Szolgálati lőfegyvert, vegyi eszközt, elektromos sokkolót csak az kaphat, aki előzőleg a kezelésére, viselésére, használatára és tárolására vonatkozó szabályok ismeretéből sikeres elméleti, gyakorlati vizsgát tett. Az elméleti és gyakorlati továbbképzés kötelező.

A nemzetbiztonsági állomány polgári ruhát viselő tagja a szolgálati lőfegyvert töltve, a véletlen elsütés ellen biztosítva, rejtve magánál tarthatja vagy magán viselheti. (…) A figyelmeztető lövés leadásának irányát úgy kell megválasztani, hogy a lövedék ember életét, testi épségét ne veszélyeztesse, és lehetőleg ne okozzon anyagi kárt. (…) A lőfegyverhasználat, illetve a lőfegyverhasználatnak nem minősülő lövés során megsérült személy orvosi ellátásáról gondoskodni kell. Az orvos vagy a mentőszolgálat értesítése a szolgálati lőfegyvert használó vagy – ha a lőfegyverhasználat utasításra történt – az utasítást adó személy kötelessége.

Vegyi eszköz, elektromos sokkoló akkor nem alkalmazható magatehetetlen emberrel, gyermekkorúval, terhes nővel szemben, ha erről az intézkedőnek tudomása van, e körülmények nyilvánvalóan felismerhetőek. Használatára előtte figyelmeztetni kell, ez csak akkor mellőzhető, ha nincs idő megelőző intézkedésre, mert a késedelem a nemzetbiztonsági állomány tagját vagy más ember életét, testi épségét közvetlenül veszélyezteti.

A vegyi eszköz, illetve az elektromos sokkoló eszköz használata során megsérült személy orvosi ellátásáról gondoskodni kell. Az orvos vagy a mentőszolgálat értesítése a vegyi eszközt, illetve az elektromos sokkoló eszközt használó kötelessége.

A vegyi eszközt, elektromos sokkolót szolgálat e célra kijelölt helyén kell tárolni. A szolgálati lőfegyvert külön főigazgatói engedéllyel lehet csak hazavinni, a lakásban, ürített állapotban, a lőszerektől elkülönítve úgy tárolni, hogy ahhoz más ne férjen hozzá. A rendelet egy hét múlva lép hatályba

The post Lőfegyver, vegyi eszköz, sokkoló: Rogán Antal döntött a titkosszolgák arzenáljáról first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest