Lenyűgöző részleteket sikerült július 11–12-én megfigyelni a Napon – írja az IFLsicence. Csillagunk felszínén jelenleg egy hatalmas koronalyuk húzódik, amelyből napszél áramlik bolygónk irányába, emellett egy viszonylag sűrű, sötét és hűvös felhőt, egy úgynevezett protuberanciát is detektáltak.
Ezek a jelenségek teljesen normálisnak tekinthetőek, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy csillagunk jelenleg 11 éves ciklusa aktívabb fázisában jár.
A maximumon valószínűleg már túlvagyunk, de az égitest így sem tekinthető nyugodtnak.
A felvételen a koronalyuk a nagy, sötétebb, szabálytalan folt a Nap atmoszférájának külső rétegében, azaz koronájában. Az ilyen régiók általában hidegebbek a csillag többi részénél – természetesen földi mércével így is szélsőségesen forrók.
Az érintett régió a mágneses tér viselkedése miatt hűvösebb. A koronában általában zárt mágneses mező található, de a lyukban ez nyitottá válik, ami lehetővé teszi a töltött részecskék áramlatának, azaz a napszélnek a kilépését. A koronalyukakból távozó anyag bolygónk légkörével interakcióba lépve gyakran különösen látványos sarki fényt hoz létre.
A kép bal oldalán egy protuberancia is kirajzolódik. Ez szintén mágneses jelenség, amely akkor alakul ki, amikor a Nap felszínén található plazma több tízezer kilométerre kinyúlik az űrbe, gyakran hurkot formálva.
The post Hatalmas lyukat figyeltek meg a Napon koronáján first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu