Szőnyi Ferenc a világ legelvetemültebb bringaversenye után: A legnehezebb nem a fizikai része volt, hanem fejben végig bírni

Ez volt életem egyik legkeményebb kihívása

– mondta Szőnyi Ferenc azt követően, hogy rekordidő, 45 és fél nap alatt áttekerte kerékpárjával Kanadát.

A 60 éves ultrasportoló 12 ezer 500 km-t tekert, a TransCanada Ultra elnevezésű verseny szintemelkedése annyi volt, mintha tizenegyszer megmászta volna a Mount Everestet, a táv pedig nagyjából 60 Balaton-körnek felelt meg. Ráadásul Szőnyi mindenféle segítség nélkül szelte át Kanadát, maga gondoskodott a szállásáról, étkezéséről, javításokról, útvonaltervezésről. Korábban csak hárman teljesítették a kihívást, ők 51, 52 és 61 nap alatt tették meg a távot.

„Mikor megláttam a kiírást, bogarat ültetett a fülembe… Hónapokig kerülgettem a témát, rágódtam, alázattal a táv iránt. Szabad ilyet elvállalni? Meg lehet ezt csinálni? Segítség nélkül ekkora távot? De ha már adott a lehetőség, és a térdem is jó állapotban van a csavarok eltávolítása után, hát belevágtam” – mondta Szőnyi, aki olyan tudatosan készült a rekorddöntésre, hogy előre megvette a repülőjegyét is hazafelé, a cél és az idő kettőse pedig jó motiváció volt számára.

Önellátó kihívás, a szó minden nemében, nem voltak kísérők, nem volt segítség. Mindenről magamnak kellett gondoskodnom: ételről, szervizről, élelemről (napi 10 ezer kalória), alvásról, útvonalról. Ez persze mentálisan folyamatosan fárasztó volt, ugyanakkor nagyon tiszta érzés is: minden döntés, minden siker és hiba is az enyém volt

– mesélte Szőnyi a szerkesztőségünknek eljuttatott nyilatkozatában.



Minden nap hajnali 3 hónap kelt, majd bőségesen megreggelizett, ellenőrizte az időjárást és az útvonalat, összecsomagolt és 4 órakor már neki is indult az aznapi távnak. Két-három óránként állt meg, szénhidrátot vett magához, útközben általában csak könnyebb gyors táplálékot fogyasztott, mint például fánkot, fagyit, magvakat, csokit – amik gyors energiát adnak. Naponta általában 14-16 órát tekert és előfordult olyan is, hogy

500 kilométert letekert egyetlen nap alatt, alvás nélkül, mert nem volt szállás.

„A legnehezebb talán nem is a fizikai rész volt, hanem fejben végig bírni. Amikor fáradt vagy, fázol, fáj minden porcikád, és még hátravan több ezer kilométer – na ott dől el minden. Ilyenkor csak az segít, ha nagyon pontosan tudod, miért csinálod. Folyamatos tervezés és rugalmasság. Hol lesz szállás? Sehol? Tekerek tovább. Nincs bolt? Keresek patakot a vízért. Yukonban rendszeresen patak vizet ittam” – mondta.

A természet az egész kihívás része volt, mint visszaemlékezett, farkasszemet nézett farkassal és medvével is, kóbor kutyák kergették, de nem esett pánikba. A versenyt nem érezte monotonnak, mert folyamatosan problémákat oldott meg és tervezgetett. A kerékpárja jól bírta, de azért akadtak technikai gondjai is és a váltón ezer kilométerenként állítani kellett.

Kerekeznem kellett szélben, esőben, dögmelegben és fagyban is. Aludtam sátorban 3 fokban, hideg padon….A testem sokat szenvedett: izomláz, fáradtság, alváshiány. De mindig azt mondtam magamnak: Csak még egy napot csinálj meg, minden pedál hajtás közelebb visz – és ez működött

– emlékezett vissza.

Nem hajszolta a rekordot, az elsődleges célja az volt, hogy teljesítse a távot, hogy elérje a határait és túl is lépjen rajtuk. „De amit ennél is többre tartok, az az, amit magamról tanultam útközben. Az ilyen kihívások formálnak igazán. Megmutatják, ki vagy valójában” – mondta és megjegyezte, az is fantasztikus érzés volt, hogy még 60 évesen is ilyen kondícióban tud lenni. A következő generációnak is a sport szeretetét és a célkitűzések fontosságát szeretné átadni.

Nem kell egyből a Holdat – vagy épp Kanadát – megcélozni, de minden nap egy picit többet tudunk tenni, és átlépni önmagunkon egy jobb és erősebb önmagunkért. Ehhez nagy segítség a sport. Alázatra és kitartásra tanít.

Az ultravilágban csak The Racemachine-ként ismert komáromi sportoló már kétszer teljesítette a RAM-ot, az 5 ezer kilométeres Race Across Americát, míg a világon eddig egyedüliként ért végig kétszer a Double Deca Classicon, a 20-szoros IronManen Mexikóban, ami folyamatosan egymás után megtett 76 kilométer úszást, 3600 kilométer kerékpározást és 840 kilométer futást jelent.

Kapcsolódó
„Feri, meghaltál! Dehogy, hiszen még élek!”

Szőnyi Ferenc az egyetlen ember a világon, aki kétszer is teljesítette a Double Deca Classicot. 76 kilométert úszott, 3600-at kerékpározott és 844 kilométert futott. Egyhuzamban. Speciális élménybeszámoló az egyik legprofibb amatőr sportolótól.

The post Szőnyi Ferenc a világ legelvetemültebb bringaversenye után: A legnehezebb nem a fizikai része volt, hanem fejben végig bírni first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24sport

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest