CATL: A kormány cáfolja az állami támogatást, a csoportos leépítést

Jakab Péter (Nép Pártján) emelékeztette a miniszterelnököt, hogy a kormány ezermillárdokat költ arra, hogy Magyarországra akkumulátorgyárak érkezzenek, mondván, ezek a beruházások minőségi munkahelyeket teremtenek a magyar dolgozóknak. A képviselő szerint a távol-keleti multik átlagosan 64 millió forint állami támogatást kapnak munkahelyenként, ám a kínai források szerint 320 milliárdos állami támogatásban részesülő kínai CATL Debrecenben elkezdte a magyar dolgozók elbocsátást, hogy helyükre ázsiai munkavállalókat hozzon.

Jakab Péter már korábban jelezte, nem az ázsiai akkugyáraknak kell adni a munkahelyenkénti 64 milliós támogatást, hanem közvetlenül a magyar dolgozóknak, segítve őket abban, hogy akár saját vállalkozást indítsanak, akár már meglévő vállalkozást fejlesszenek.

Ha a kínai kirúgja a magyart, az állami támogatást is visszafizeti?

A képviselő arról is kérdezte Orbán Viktort, hogy a CATL magatartása miatt a kormány visszaköveteli-e a 64 milliós támogatást minden egyes elbocsátott magyar munkavállaló után? Hajlandó-e a kormány ezt a pénzt ázsiaiak helyett végre a magyar munkavállalóknak adni?

Orbán Viktor helyett a nemzetgazdasági tárca államtitkára, Fónagy János válaszolt. Ismertette a hivatalos szabályt, amely szerint Magyarországon csak az állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén kvótával szabályozott keretek között lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. Külföldi munkaerőt csak akkor lehet alkalmazni, ha magyar munkaerővel nem tölhetőek be az üres álláshelyek.

Megismételte, hogy mintegy egymillióval többen dolgoznak, mint 2010-ben és a kormány számára a magyar munkaerő foglalkoztatása kiemelt nemzetgazdasági prioritás. Ezért minden beruhazótól — így a CATL-től is — elvárják, hogy amennyiben rendelkezésre áll megfelelően képzett hazai munkaerő, annak alkalmazását részesítse előnyben.

Fónagy János szerint a CATL nem kapott állami támogatást a debreceni beruházásához, a magyarországi működéséről szóló sajtóhírekkel ellentétben a vállalatnál nem történt csoportos létszámleépítés. Az államtitkár azt írta: a gyártás elindítását megelőző technológiai és szervezeti felkészülésnél ideiglenesen érkeztek kínai szakemberek Debrecenbe. Feladatuk a tudás átadása, a betanítás támogatása, hogy a lehető legtöbb pozíciót magyar munkavállalók tölthessék be. Az államtitkár annak dacára írta ezt, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium a CATL esetében is elrendelte a munkaerőpiaci és foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzést, amely még tart.

Az biztos, hogy egyelőre félgőzzel termelnek a Magyarországra csábított ázsiai akkumulátorgyárak, a korábban jósolt kasszarobbantás helyett tízmilliárdos veszteségek jöttek össze tavaly, az új gyárak építése pedig a tervezettnél vontatottabban halad.

The post CATL: A kormány cáfolja az állami támogatást, a csoportos leépítést first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest