Egy a közelmúltban megjelent tanulmányban a szakértők ősi genomokat elemezve arra jutnak, hogy a mai magyar, finn és észt nyelvű emberek jelentős szibériai eredettel bírnak – írja a Live Science. A keleti ősök 4500 évvel ezelőtt kezdhettek el nyugati irányba vándorolni, elválva egy az Altaj erdős sztyeppéin élő népességtől.
Az Y-kromoszóma-mintázatokból az is kiderült, hogy ez a csoport patrilineáris, vagyis apai ágon szerveződött. Az ősi DNS ugyan megmutatja a népesség vándorlását, magát a nyelvet azonban nehéz nyomon követni a genetikán keresztül, éppen ezért az eredmények nem bizonyítják egyértelműen a kapcsolatot a DNS-mintázat és a nyelvek beszélői között.
A kutatók 180 személy maradványait elemezték, az érintettek a mezolitikumtól a bronzkorig terjedő időszakban, 11.000–4000 évvel ezelőtt éltek Észak-Eurázsiában. A friss eredményeket hozzáadták egy korábbi, 1300 ember információit tartalmazó adatbázishoz.
Az egyik izgalmas felfedezés egy több ezer évvel ezelőtti genomhoz kötődik. A Yakutia_LNBA jelölésű DNS-mintázat hordozói egyértelműen összefüggésbe hozhatók az ősi és mai uráli nyelvű népességekkel. Az érintett nyelvcsalád több mint 20 nyelvet tartalmaz, ezeket több millióan beszélik. A legjelentősebb az észt, a finn és a magyar nyelv, amelyek merőben eltérnek a környező indoeurópai nyelvektől.
Tian Chen Zeng, a Harvard Egyetem mesterszakos hallgatója és a csapat tagja szerint az indoeurópai nyelveket beszélő szomszédos népek általában nem rendelkeznek Yakutia_LNBA-örökséggel, sem más kelet-ázsiai ősökkel.
A csoportot 4500–3200 éve élt szibériaiak csontjai révén azonosították, akik talán az imjahthahi kultúrához tartoztak.
Korábbi vizsgálatok feltárták, hogy ezen kultúra kerámiái 4000 évvel ezelőtt déli irányba kezdtek el terjedni a mai Oroszország, Mongólia, Kazahsztán és Kína határvidékére, az Altáj-Szaján régióba. A Yakutia_LNBA-mintázat éppen ehhez illeszkedik, a csoport végül nyugat felé terjedt el.
Fontos kiemelni, hogy a DNS és a nyelv kapcsolata bonyolult, pusztán a genetikai felépítés nem mutatja meg az érintett személy elsődleges nyelvét. Könnyen meglehet, hogy az ősi népesség valójába többnyelvű volt.
The post Szibériáig követték nyomon a magyarok eredetét first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu