Orbán Viktor Marco Rubio mellett: Ez a hét is jól kezdődik

Közös sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor miniszterelnök és Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere Budapesten, a Karmelita kolostorban. Rubio Pozsonyból érkezett, ahol egy napot töltött a Müncheni Biztonsági Konferencián elmondott beszéde után. Szlovákia és Magyarország a két európai ország, ahová Rubio elutazott a müncheni csúcs után.

A magyar kormány eredetileg azt közölte, hogy a tárgyalások az ukrajnai békéről és a magyar-amerikai kapcsolatokról szólnak majd, ehhez képest a sajtótájékoztató előtt Rubio és Szijjártó Péter külügyminiszter egy polgári nukleárisenergiáról szóló megállapodást írtak alá.

Ez a hét is jól kezdődik. Még csak hétfő van, és már túl vagyunk egy szívélyes, komoly és baráti beszélgetésen az amerikai külügyminiszterrel.

– mondta el Orbán Viktor miniszterelnök, aki szerint a látogatásról még akkor állapodtak meg, amikor a magyar delegáció Washingtonban járt.

A miniszterelnök szerint tavaly óta 17 megállapodás született a két ország között, a magyarok újra vízummentesen utazhatnak Amerikába, és Magyarországot meghívták a Béketanácsba, ami aranykort jelent.

Orbán Viktor elmondta, hogy megállapodásokat kötöttek a nukleárisenergia, az olaj és a gáz területén is, ami lehetővé teszi a kormánynak, hogy olcsó energiát adjon. Arról is tárgyaltak, hogy a Mol milyen feltételek mellett tudja megvásárolni a szerbiai NIS olajfinomítóját. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy megerősítette, hogy Donald Trump elnöknek élő meghívása van Magyarországra.

Marco Rubio külügyminiszter elmondta, hogy most először jár Budapesten, a város gyönyörű, ahogy a Karmelita kolostor épülete is. Szerinte nem túlzás aranykorról beszélni a két ország között.

A 17 megállapodásra visszautalva: akik arról beszélnek, hogy Magyarország elszigetelt, azok láthatják, hogy nem.

– mondta el Rubio. Hozzátette, hogy nem csak a népeink közötti egyetértés miatt van új aranykor, hanem a magyar miniszterelnök és az amerikai elnök közötti remek kapcsolat miatt is, amiről mindenki láthatja, mennyire jó. Donald Trump Rubio szerint elkötelezett Orbán Viktor sikere mellett, mert Orbán sikere az amerikai sikereket is jelenti.

Rubio elmondta, hogy ha Magyarországot bármilyen baj érné, az Egyesült Államok segítene, a pénzügyek területén is.

Különösen addig, amíg ön a miniszterelnök, az Egyesült Államok érdekelt az önök sikerében.

– mondta. Rubio ki is mondta, hogy mindenképp el akart jönni a müncheni beszéde után Magyarországra, hogy megmutassa, ezt a kapcsolatot ápolni kell.

A Magyar Televízió kérdezhetett először, akik arról kérdeztek, hogy mit gondolnak a vezetők Volodimir Zelenszkij folyamatos támadásairól. Erre Orbán Viktor válaszolt, azzal, hogy nem akarja belehúzni Marco Rubiot a magyar belpolitikába. Orbán szerint az ukránok joggal gondolhatják azt, hogy számít, milyen kormánya lesz Magyarországnak a választások után.

Cikkünk folyamatosan frissül.

The post Orbán Viktor Marco Rubio mellett: Ez a hét is jól kezdődik first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest