Indul a kétéltűek vándorlása, számos védett állat kerülhet veszélybe

A tavaszias idő beköszöntével és az első csapadékok megérkezésével a kétéltűek is elkezdték elhagyni telelhelyeiket – számolt be róla a Duna–Ipoly Nemzeti Park. A tavaszi vándorlás alkalmával a szaporodóhelyül szolgáló vizek felé veszik az irányt, útjuk azonban sok helyen autóutak, vonatsínek, vízelvezető árkok keresztezik, ami komoly veszélyt jelent rájuk nézve.

Ebben az időszakban számos védett fajunk – erdei békák, gyepi békák, pettyes gőték, varangyok, ásóbékák, vöröshasú unkák – kel útra, és rengeteg elütött békát figyelhetünk meg. Ennek elkerülése érdekében a nemzeti parkok, természetvédelmi szervezetek és önkormányzatok minden évben önkénte békamentőket toborznak, terelőkerítéseket állítanak.

A békákra emellett veszélyt jelentenek a feltötetlen medencék, fedetlen aknák, amelyekbe belezuhanva csapdába eshetnek. A természetvédők ezért arra kérnek mindenkit, ebben az időszakban fokozottan figyeljenek rá, hogy takarják le medencéiket, aknáikat.

Magyarországon minden őshonos kétéltűfaj védett. Élőhelyeik eltűnése és szétaprózódása egyébként is jelentős fenyegetés számukra, ezért példányaik megmentése a vándorlás alatti pusztulástól kiemelten fontos feladat.

A magyar állatvilággal kapcsolatos további cikkeink alább elérhetők:

The post Indul a kétéltűek vándorlása, számos védett állat kerülhet veszélybe first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest