Nem a műtárgykölcsönzésbe bukott bele, de kapott támadásokat a kollégáitól is az Országos Bírói Tanács (OBT) azóta lemondott elnöke, Szabó Péter, amikor októberben kiderült, hogy a leendő új irodáját egy Szépművészeti Múzeumból kölcsönzött festménnyel szeretné díszíteni. Szabót akkor Varga Zs. András, a Kúria elnöke védte meg az OBT-ülésen, mondván, ez bevett dolog az állami intézményeknél, az ő dolgozószobájában is van egy múzeumtól kölcsönzött kisebb műalkotás.
Ennek apropóján közérdekű adatigényléssel fordultunk a Szépművészeti Múzeumhoz, hogy megtudjuk, mely intézmények a legnagyobb műtárgykölcsönzők.
Több más nagy múzeumot is megkerestünk, a Magyar Nemzeti Múzeumot, a Magyar Néprajzi Múzeumot, valamint a Magyar Mezőgazdasági Múzeumot, ám az információs törvénybe foglalt adatközlési kötelezettségüknek nem tettek eleget, ami miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információs Hivatalhoz fordultunk panasszal. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum betekintési lehetőséget ajánlott fel részünkre „a kölcsönzött műtárgyakra vonatkozó nagy terjedelmű dokumentumok miatt”, amivel későbbi időpontban tudunk majd élni.
Talán meglepő, de lényegében bárki igényelhet műtárgyat a múzeumokból. Ennek az a magyarázata, hogy a műalkotások nagyobb része a múzeumok raktáraiban porosodik, ahol senki sem láthatja őket, így ha kikerül onnan, akkor mindenképpen szélesebb közönség számára válik befogadhatóvá. Az állami és önkormányzati intézményeknek még kölcsönzési díjat sem kell fizetniük, viszont a szállítási, tárolási, biztosítási és egyéb járulékos költségeket a főszabály szerint nekik kell viselniük.
Az egyes műtárgyak kölcsönzéséhez a kultúráért felelős minisztertől kell engedélyt kérni: előtte a múzeum helyszíni szemlét tart, be kell csatolni részletes épületdokumentációs adatlapot is, amelyből kiderül, hogy megfelelő körülmények között fogják-e tárolni a műalkotást. A múzeum munkatársai bármikor ellenőrizhetik, hogy minden rendben van-e a kölcsönadott műremekkel, de évente legalább egyszer kötelező ránézniük. A műtárgyat az általános szabályok szerint legfeljebb 15 évre lehet kölcsönözni, amit legfeljebb további öt évre lehet meghosszabbítani.
Bár nincs akadálya annak, hogy kölcsönzési díjért cserébe magánszemély is kérhessen műtárgyat kölcsönbe, de – talán a túl nagy adminisztrációs teher miatt – nincs nagy tolongás a műtárgyakért, a Szépművészeti Múzeum egyetlen műalkotása sincs kint magánszemélyek lakásaiban. (A Hadtörténeti Múzeum kivételnek számít, érthető okokból nem kölcsönözhet magánszemélyeknek műtárgyakat.)
Kölcsönzési díjat mindössze egy műtárgy után fizetnek a Szépművészeti Múzeumnak: havi 20 ezer forintot, mégpedig egy komáromi agrárcég.
The post 150 milliós barokk festményt kért kölcsön egy állami szerv first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu