1950. május hetedikén, azaz napra pontosan 75 éve fogadta az első repülőjáratot Magyarország legnagyobb nemzetközi légikikötője, a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér. A korábban egyszerűen csak Ferihegyi repülőtérnek, majd Nemzetközi Repülőtérnek nevezett légikikötő a területen elsőként az 1800-as években szőlőművelésbe kezdő Mayerffy Xavér Ferenc után kapta a nevét.
A polgári repülőtér építése jóval korábban, még 1939-ben kezdődött el, ám a második világháború félbeszakította a munkálatokat, és az építkezés csak 1947-ben kezdődött újra. A reptér végül csak 1950-ben, a kommunista hatalomátvétel után készült el, és az ünnepélyes megnyitón elsőként a Malév elődjének számító Maszovlet, azaz a Magyar–Szovjet Polgári Légiforgalmi Rt. repülőjét fogadta.
Az ezt követő évtizedekben Ferihegy folyamatosan fejlődött: először a kifutópályát hosszabbították meg 1958-ban, aztán átadtak egy új irányítótornyot 1960-ban, 1985-ben pedig a 2-es terminál is megnyílt. A repülőtér 2011-ben vette fel a világhírű zeneszerző, Liszt Ferenc nevét. A 2010-es években jelentős fejlesztések valósultak meg, például új utasmóló épült, bővült a Cargo City, és modernizálták az infrastruktúrát.
Az évente több mint 10 millió utast kiszolgáló légikikötő tavaly ismét a magyar állam tulajdonába került, miután 3,1 milliárd eurót fizettek a repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. 80 százalékáért.
The post 1950 óta lobog a szélben a szélzsák – galéria a 75 éves ferihegyi reptérről first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu