A 21 Kutatóközpont áprilisi felmérése szerint a Tisza vált a legnagyobb támogatottsággal rendelkező párttá,
a teljes népességben 6 százalékponttal előzi meg a Fideszt,
34 százalékon áll, míg a kormánypártok 28 százalékon. Ez 400–500 ezres különbség a szavazótáborok nagyságában.
A Mi Hazánk 4, a Kétfarkú Kutya Párt 3, a Demokratikus Koalíció támogatottsága 2 százalék. A többi párté nem haladja meg az 1 százalékot a teljes népességben a 24.hu-nak elküldött felmérés alapján.
A két nagy párton kívül csak a Mi Hazánk 5 százalékos támogatottsága jelentene még parlamentbe jutást a pártot választani tudók között, de a biztos szavazó pártválasztók között ők is csupán 4 százalékon állnak, míg az MKKP és a DK 3–3 százalékon.
A választani tudók között a Tisza 46, a Fidesz 38 százalékot mondhat magáénak,
a részvételüket biztosra mondók körében pedig még nagyobb a Tisza előnye: 51–37 arányban vezet a Fidesz előtt.
Magyar Péter pártjának szavazói ugyanis jelen pillanatban lelkesebbek és biztosabbak a részvételükben, mint a kormánypártiak. Hozzá kell azonban tenni, hogy a ciklus közbeni fiktív választási részvételi szándék nem feleltethető meg a tényleges választási részvételnek, ráadásul ennek a mintarésznek a hibahatára is némileg nagyobb, körülbelül plusz/mínusz 4 százalékpont.
A 21 Kutatóközpont azonos módszerrel készített októberi kutatási eredményeihez viszonyítva látható, hogy a Fidesz támogatottsága nem változott érdemben (29 százalék volt októberben, 28 százalék áprilisban), a Tiszáé viszont számottevően nőtt: 26-ról 34 százalékra a teljes népességben. A növekmény forrása részben bizonyára a kisebb ellenzéki pártok tábora volt: a Mi Hazánk, a DK, a Kutya Párt és az áprilisban már egy százalékos (vagy az alatti) pártok támogatottsága is csökkent az októberi szinthez képest (a kérdőívben minden parlamenti frakcióval rendelkező pártot feltüntettek az MKKP és a Tisza mellett). Másrészt viszont a bizonytalanok aránya is némileg zsugorodott, így talán a pártnélküliek egy kis részét is meg tudta szólítani a Tisza az elmúlt fél évben. Azt nem lehet megmondani a jelenlegi adatok alapján, hogy az elmozdulás pontosan mikor történt október és április között.
Módszertan
A hibrid adatfelvétel 2025 április 1. és 7. között zajlott, összesen 1000 fő megkérdezésével. A válaszadók SMS-üzenetben kapták meg az online kérdőívhez vezető linket. A 65 év feletti válaszadók politikai preferenciáját telefonos módszerrel kérdezték le a kutatók. A 21 Kutatóközpont ugyanezt a módszert használta az EP-választási méréséhez és a Partizán megrendeléséből készült 2024. októberi méréséhez is.
A teljes minta súlyozása a KSH 2022-es népszámlálási adatai szerint történt, lakóhely, nem, kor, iskolai végzettség szerint. A minta reprezentatív a teljes lakosságra nézve, a mintában kapott értékek +/-3 százalékponttal térnek el attól, amit a teljes lakosság megkérdezése esetén kaptak volna. A részsokaságok vizsgálata során azonban a hibahatár ennél valamivel nagyobb is lehet. A 21 Kutatóközpont úgynevezett omnibuszkutatást végzett, ami azt jelenti, hogy a kérdőívben több megrendelő kérdései is szerepeltek, ám a pártpreferenciára vonatkozó kérdésnek nem volt megrendelője.
The post 21 Kutatóközpont: Több százezerrel több szavazója van a Tiszának, mint a Fidesznek first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu