Pontosan 80 éve, 1945. május 8-án tette le a fegyvert hivatalosan a náci Németország hadserege, ezzel véget vetve a második világháborúnak Európában. Ezzel azonban még nem hallgatott el minden puska a kontinensen, a tényleges béke beköszöntére még pár napot várni kellett.
Bár Adolf Hitler 1945. április 30-án öngyilkos lett, a háború ezzel nem ért véget, Németország folytatta a harcot. A Führer közvetlenül halála előtt megjelölte utódját, Karl Dönitz admirálist, aki attól kezdve a birodalom elnöke lett. Dönitz számára világos volt, hogy a háború folytatása értelmetlen, ezért a békekötésre törekedett, ám szerette volna elérni, hogy a szovjetek helyett minél több német a nyugati szövetségesek előtt tehesse le a fegyvert. Dwight D. Eisenhower tábornok, a szövetséges haderők európai főparancsnoka azonban közölte, hogy a kapitulációt csak akkor fogadja el, ha az egy időben történik meg minden fronton.
Nem volt más választás, a német kormány meghatalmazását bíró Alfred Jodl vezette küldöttség amerikai, brit, francia és szovjet tisztek jelenlétében május 7-én hajnali 2:42-kor Reimsben aláírta a Németország feltétel nélküli megadásáról szóló dokumentumot. A megállapodás értelmében a német főparancsnokság május 8-án, közép-európai idő szerint 23 óra 01 perckor utasított minden fegyveres erőt, hogy teljesen fegyverezzék le magukat, és felszereléseiket adják át a szövetségeseknek.
Ezzel Európa nagy részén véget értek a harcok, ám voltak olyan egységek, amelyek a parancs ellenére is folytatták a harcot, például a keleti fronton. Sztálin többek között ezért is ragaszkodott ahhoz, hogy új szerződést írjanak alá, méghozzá Berlinben, a szovjet fegyveres erők legfelsőbb parancsnokának jelenlétében. Így hát május 9-én, éjfél után néhány perccel Németország ismét kapitulált.
Néhol viszont a fegyverek pár napig még ezután is dörögtek: a német erők maradékai Csehországban csak május 12-én, Jugoszláviában pedig május 14-én adták meg magukat.
Az antifasiszta koalíció teljes győzelmével végződő második világháború volt az első a Föld teljes egészére kiterjedő fegyveres konfliktus, amelyben 61 állam (az akkori emberiség 80 százaléka) vett részt. 40 ország területén és az összes óceánon folytak harcok, 110 millió katona állt fegyverben. A katonai áldozatok számát 27, a civilekét 25 millióra teszik.
The post 80 éve adta meg magát a náci Németország first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu