Annak ellenére, hogy évtizedek óta vizsgálják már az elhízás témáját, a kutatók számára még mindig kevéssé ismert, mi történik a szervezetben, amikor fogyunk, és miért javíthatja a fogyás az egészséget. Egy, a Nature folyóiratban július 9-én megjelent tanulmány azonban segíthet ezt megmagyarázni. E szerint a fogyás többet jelent, mint pusztán a kilók lefaragását – ugyanis a súlyvesztés sejtszinten változtatja meg a zsírt, átprogramozza a szövetek anyagcseréjét, és akár „meg is fiatalíthatja” azokat – írja a Live Science.
Hogy megértsék, mi történik a zsírsejtekben, amikor az emberek fogynak, William Scott, az Imperial College London elhízáskutatója és kollégái 25 elhízással élő önkéntestől gyűjtött mintákat a hasi zsírból, a fogyókúrás műtétjük előtt és után. A mintákat a beavatkozást követő öt és tizennyolc hónap között gyűjtötték, amikor a résztvevők átlagos fogyása 25 kilogramm körül volt, és még mindig egy „aktív” fogyókúrás fázisban voltak.
A mintákat azután 24 sovány önkéntestől gyűjtött szövetmintákkal hasonlították össze, akiknek a testtömegindexe a „normál” tartományban volt.
A tanulmány kimutatta, hogy a nagyobb testekben lévő zsírszövet hajlamos az öregedésre, ami azt jelenti, hogy ezek a sejtek jobban károsodnak, mint a fiatalabb sejtek. A tudósok gyanítják, hogy ezek az öregedő sejtek táplálhatják az elhízással kapcsolatos betegségeket, mivel gyulladást és hegesedést okoznak. A fogyás során azonban ez az öregedés visszafordulni látszik, és a szövet is egészségesebbnek tűnik.
A test megtisztítja a sérült sejteket, ezáltal megfiatalítja a szöveteinket. Ez nem is igazán lepett meg minket, de az igen, hogy milyen mértékű a hatás
– mondta a kutatás vezetője.
Kiemelte: a fogyás megváltoztatja a zsírsejtek és a lipideknek nevezett zsírmolekulák kölcsönhatását. A vér magas lipidszintje károsíthatja a szervezetet. Amikor a zsírszövet tárolókapacitása túllépi a határt, a lipidek más szövetekben halmozódnak fel, például a májban és a hasnyálmirigyben, ami hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához , a májbetegséghez és a cukorbetegséghez.
Az új kutatás azt sugallja, hogy a zsírsejtek nemcsak lebontják a lipideket, hanem újra is hasznosítják azokat, az összetevőket új zsírmolekulák előállítására használva. Ez a folyamat energiát égethet, segítve a fogyást, és megakadályozhatja a káros zsírok felhalmozódását más szervekben, ami későbbi egészségügyi problémákhoz vezethet. Azt is megfigyelték, hogy egyes sejtszintű változások nem fordultak vissza: az immunsejtek, amelyek beszivárognak a zsírszövetbe és az elhízás betegségét okozzák, a fogyás után is jelen voltak.
Azt tapasztaltuk, hogy az elhízás szorosan befolyásolja a sejtek bizonyos folyamatait. A zsírszövetben van egyfajta memória. Ez azt jelenti, hogy a fogyás soha nem lesz olyan jó, mint az egészséges testsúly fenntartása.
A tanulmányban részt nem vevő, ám annak eredményeit ismerő kutatók közül azonban néhány kételkednek az eredményekben. Andrew Hoy, a Sydney-i Egyetem lipidanyagcsere-kutatója például kiemelte, hogy a csapat által használt módszer nem ragadja meg az összes komplex sejtes kölcsönhatást, amelyek szerepet játszhatnak az elhízásban. Mint ilyen, nem lehet biztosan kijelenteni, hogy a zsírsejtek megfiatalodnak, vagy hogy az immunsejtek a fogyás után is megmaradnak.
The post A fogyás sejtszinten tisztíthatja meg a szervezetünket first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu