Jandó Zoltán, a G7.hu, valamint Pethő András és Panyi Szabolcs, a Direkt36 oknyomozó újságírói érdemelték ki tényfeltáró munkájukkal a 2024. évi Transparency-Soma Díjat. Az egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International Magyarország által szervezett díjátadó eseményen adták át péntek este a budapesti Francia Intézetben.
A zsűri – Bogár Zsolt, a Deutsche Welle magyarországi vezető szerkesztője, Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója, Stumpf András, újságíró, a Válaszonline.hu társalapítója és Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója – idén megosztva ítélte oda a díjat.
A Direkt36 munkatársai a NER-en belüli, a titkosszolgálatokat is érintő, még 2018-ban lezajlott politikai konfliktus hátterét tárták fel. Oknyomozó cikkük szerint ekkor a külföldi hírszerzésért felelős titkosszolgálatnál, az Információs Hivatalnál (IH) egy harminc fős belügyminisztériumi razziát tartott, olyan iratok után kutatva, amelyek kormányközeli gazdasági szereplők – köztük az Orbán család egyes tagjai – gazdasági ügyeivel voltak kapcsolatosak. Kiemelt figyelmet fordítottak a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a korábbi cégével, az Elios Zrt.-vel összefüggő dokumentumok felkutatására. A lap értesülései szerint a nyomozás elrendelésére vonatkozó utasítás egyenesen Orbán Viktor köreiből érkezett.
A G7.hu újságírója részletes cikksorozatában mutatta be egy rejtélyes magyar vállalkozó történetét, aki hamis brazil államkötvényeket próbált felhasználni cégei feltőkésítéséhez. Cégei a beszámolóikban azt állították, hogy együttesen közel 13,5 ezer milliárd forintnyi vagyont tett be egyedüli részvényesük, amivel egyből a világ 40 leggazdagabb embere között tudhatta volna magát. Mindez nem pusztán a hivatalos dokumentumokat ellenjegyző ügyvédnek nem szúrt szemet, de az ilyen üzleti ügyekben eljáró cégbíróságon is gond nélkül átcsúszott. A cikksorozat megjelenését követően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal eljárást indított, végül pedig a cégbíróság is törvényességi felügyeleti eljárást folytatott le, melynek folyományaként a tőkeemelésről szóló dokumentumokat megsemmisítette.
Az idei, összesen 22 pályamunka közül a zsűri kiemelte Kauffmann Balázs, a 444.hu újságírójának kétrészes cikksorozatát, amely leplezte, hogy a Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium tudott arról, hogy az orosz titkosszolgálatokhoz köthető hekkercsoportok feltörték, és behatoltak a KKM informatikai rendszerébe. Szintén elismerésben részesült Panyi Szabolcs, a Direkt36 munkatársának és a francia Le Monde újságírójának, Jean-Baptiste Chastandnak a közös cikke, melyben sikeresen beazonosították, hogy Orbán fia, Orbán Gáspár a magyar delegáció tagjaként, inkognitóban utazott Csádba, a mintegy mintegy 200 magyar katonát megmozgató misszió részeként. Shortlistre került még a 24.hu két újságírójának, Horváth Csaba Lászlónak és Nagy Gergely Miklósnak a közös tényfeltáró munkája. A két szerző a 2013-ban útjára indított és 2017 első felében megszüntetett letelepedésikötvény-biznisz következményeit tárta fel.
A Transparency-Soma díjat korábban a két idei shorlistes kollégánk is elnyerte: 2023-ban Nagy Gergely Miklós az ellenzék amerikai kampánytámogatásáról szóló cikkével, 2020-ban pedig Horváth Csaba László a bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt megvádolt Simonka Györgyről szóló cikksorozatával.
The post A G7.hu és a Direkt36 újságírói nyerték a Transparency-Soma díjat first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu