„A határozott fellépés hiánya bűnrészessé teszi az EU-t abban, amit Orbán csinál” – interjú az Amnesty International főtitkárával

Thumbnail for 6602234

Mennyire tartja aggasztónak, hogy egy uniós tagállam be akarta tiltani a Pride-ot?

Rendkívül aggasztónak tartom, hiszen az LMBTQI emberek jogai az Európai Unió legfontosabb értékei közé tartoznak. Ez olyasmi, amit nagyon kevés állam merne megsérteni. Orbán Viktor viszont épp ezt teszi: elutasítja azt elképzelést, hogy az LMBTQI embereknek a törvény szerint egyenlő jogaik vannak, hogy joguk van önmaguknak lenni, egyesületet létrehozni, gyülekezni, tüntetni. Az is rendkívül aggasztó, hogy Magyarország látszólag csekély nemzetközi nyomás mellett akarja betiltani a Pride-ot, és büntetéseket készül kivetni azokra, akik ellenszegülnek a tiltásnak. Az elmúlt években az Amnesty International számos olyan gyakorlatot látott és ítélt el, amikor autoriter kormányok kipécéztek és bűnbaknak kiáltottak ki egy kisebbséget. Magyarországon az LMBTQI emberek lettek a bűnbakok.

Voltak korábban a migránsok is.

Pontosabban a migránsok és a migránsokat segítő civilek. De nem csak önöknél: Európa-szerte tapasztalható, hogy egyre több kormány kriminalizálja a szolidaritásvállalást a migránsokkal és a menekültekkel. Az elmúlt 12 hónapban számos kormány alkalmazott a magyarhoz hasonló tiltó gyakorlatot a palesztinpárti tüntetőkkel szemben is. Ez egy európai trenddé vált. Egyre inkább fogy a tolerancia a másként gondolkodókkal szemben, szűkül a polgári engedetlenség tere. Ám ellentétben a többi csoporttal, a migránsokkal, a klímaaktivistákkal vagy a palesztinokért tüntetőkkel, az LMBTQI jogok mellett elkötelezett az európai közösség. Ezért rendkívül veszélyes, amit Orbán csinál. Ha az EU nem húz egy nagyon világos vörös vonalat, akkor sok ajtót kinyílhat.

Tart tőle, hogy veszélyes precedenst teremt?

Abszolút, de nem Orbán teremt veszélyes precedenst, hanem azok, akik engedik, hogy ezt tegye. A veszélyes precedens a határozott, erős reakciók hiánya.

Adrián Zoltán / 24.hu

Ön szerint mi lenne az arányos válasz az uniótól?

Az EU-nak készen kellett volna állnia arra, hogy aktiválja a 7-es cikkely szerinti eljárást (ezt akkor indítják el, ha egy tagállam súlyosan megsérti az EU alapvető értékeit, például a jogállamiságot, az emberi jogokat vagy a demokráciát, Magyarország ellen 2018 óta van érvényben – a szerk.), óvintézkedéseket kellett volna hozni annak érdekében, hogy mindenki szabadon felvonulhasson a Pride-on. Ha kell, az uniós bíróságon kellett volna érvényt szerezni az akaratuknak, de az Európai Bizottság nem tett semmit. Az elmúlt években forrásokat függesztettek fel Magyarországnak, de ez csak egy pofon.

Úgy tűnik, az unió vezetése elkötelezettebb az európai piacok megtartása, mint a közös értékek iránt: láthatóan a gazdasági szempontok élveznek elsőbbséget az értékalapú, társadalompolitikai vízió felett. Ha valami, akkor ez az, ami veszélyes precedenst teremt.

Felfüggeszthetnék Magyarország szavazati jogát az Európai Tanácsban?

The post „A határozott fellépés hiánya bűnrészessé teszi az EU-t abban, amit Orbán csinál” – interjú az Amnesty International főtitkárával first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest