A hetes cikkes eljárás felelőse: Minél agresszívebben kritizálnak hazugságokkal, annál inkább azt érzem, hogy pánikban vannak

Thumbnail for 6462569

A sajtótájékoztatón említette, hogy a mostani misszió alatt több intézménnyel és szereplővel nem tudtak találkozni. Az EPP-s kollégája pedig arról beszélt, hogy néhányan kifejezetten udvariatlanok, agresszívek voltak. Ez szokatlan jelenség egy ilyen tényfeltáró küldöttségnél?

Amit hallottam a négy évvel ezelőtti misszióról, az alapján a légkör akkor teljesen más volt. Most azt érzem, hogy az ellenségesség mértéke nőtt velünk szemben, mintha ellenséges szereplőként lennénk beállítva. Ez megjelenik a közösségi médiában is, és a találkozókon is érződött. Mintha utasítás vagy szándék lenne arra, hogy mindig azt a benyomást keltsék, mintha kettős mércét alkalmaznánk Magyarországgal szemben, elfogultak lennénk, vagy előítéleteink lennének. Szerintük más országokban nem beszélünk a hibákról. És ilyenkor mindig azt mondom: ez nem segít az információszerzésben – pedig éppen ezért vagyunk itt. Ha előítéleteink lennének, maradhattunk volna otthon, és megírhattuk volna a jelentést onnan. Nehéz megérteni, miért ezt az attitűdöt választják.

Horváth Júlia / 24.hu

Említene neveket, kiket éreztek különösen udvariatlannak?

Talán a legjellemzőbb találkozó a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál volt. Nagy mikrofonokat, reflektorokat, kamerákat szerveztek be. Amikor jeleztük, hogy mi nem így szoktunk megbeszélést folytatni, mert zárt ajtók mögött zajlik a véleménycsere, azt válaszolták: „akkor ki akarják zárni a magyar állampolgárokat? Azt hittük, önök az átláthatóság hívei.” Ez volt a legellenségesebb beszélgetés.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan is működik egy ilyen tényfeltáró misszió. Megpróbálják ilyenkor a kormányzat nézőpontját is megismerni?

Természetesen, és ezt például csalódásként éltem meg. Sok információt kaptunk azoktól a szereplőktől, akikkel találkozni tudtunk, beleértve az önkormányzatokat is. De a hatóságok vonakodtak a leginkább attól, hogy érdemi válaszokat adjanak a tartalmi kérdésekre. Még a tények megszerzése is nehéz volt, nem beszélve arról, hogy megértsük az ő nézőpontjukat. Nem tudom, ezt hogyan lehetne leküzdeni – egyedül annyit tehetünk, hogy próbálunk párbeszédet folytatni.

Próbáltak kapcsolatba lépni kormánypárti civil szervezetekkel is, bármennyire önellentmondásnak is hangzik ez az elnevezés?

Igen, a miniszterhelyettes (Zsigmond Barna Pál, Európai Uniós Ügyek Minisztériuma – a szerk.) is azt mondta, hogy rengeteg más civil szervezet van, és mi mindig ugyanazokkal találkozunk. A misszió programját az összes parlamenti frakció javaslatai alapján állítjuk össze. Az ECR és a Patrióták például nem akartak részt venni, de javaslatokat sem tettek. Igyekszünk olyan civil szervezetekkel is kapcsolatba lépni, amelyek részt vesznek az éves jogállamisági jelentés elkészítésében, mert jól ismerik a rendszert. Örömmel beszélnénk kormánypárti NGO-kkal is, ha azok is átláthatók és megbízhatók. Számunkra nem az számít, hogy ki milyen oldalhoz tartozik, hanem az, hogy tényeket és érveket kapjunk.

Ön a hetes cikkes eljárás jelentésének harmadik felelőse az Európai Parlamentben. Hogyan lehet a megváltozott helyzetet – például a Pride betiltását – beépíteni ebbe a folyamatba?

Az eljárás hatásköre tág, az alapjait az Európai Unió alapértékei jelentik. A jelentés épít a korábbi megállapításokra, de, ha a problémák nem oldódnak meg, azok továbbra is az eljárás részét képezik. Amit most látunk, az nem új jelenség – a hanyatlás folyamatos. A büntetlenség különösen veszélyes. Az EU későn reagált, mert nem volt hozzászokva ilyen típusú visszafejlődéshez.

Horváth Júlia / 24.hu

Az Európai Bizottság több eljárást indított, és Magyarország volt az egyik fő oka annak, hogy a kondicionalitási rendeletet bevezettük. De ez önmagában nem oldja meg a problémát. A tagállamoknak is lépniük kell – nem lehet örökké a be nem avatkozás politikáját követni. Fontos eszköz van a kezükben, nem kellene félni használni, mert lehet, hogy ez hozná vissza közéjük Orbán Viktort.

Van reális esélye annak, hogy az Európai Tanács szavazzon a hetes cikk első bekezdéséről, ami kijelenti, hogy Magyarország megsértette az unió alapértékeit, de szankciókat még nem szab ki?

The post A hetes cikkes eljárás felelőse: Minél agresszívebben kritizálnak hazugságokkal, annál inkább azt érzem, hogy pánikban vannak first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest