A századfordulón budapesti üzemmel is rendelkező pécsi Zsolnay neve porcelángyár mindenki számára ismert, a nevét hallva a legtöbbeknek pedig csinos kályhák, vázák, falicsempék, épületelemek, vagy épp a szocializmus évtizedeinek tömeggyártott termékei jutnak eszébe.
A gyár kapuját persze nem csak érzékeny, finom munkák, vagy épp a XX. század második felének nagy példányszámban készült figurális alkotások, hanem egyedi, megosztó darabok is elhagyták, egyikük sem volt azonban annyira megmagyarázhatatlanul abszurd, mint az egri dohánygyár egykori épületegyüttesének szívében 1996-ban feltűnt dohányleveles díszkút.
Az 1894-től 2006-ig működő – fennállása utolsó tizennégy évében már külföldi tulajdonban üzemelő – együttes épületei mára jórészt eltűntek, helyüket pedig az Agria Park nevű bevásárlóközpont vette át.
Ez az átalakulás szerencsére nem hozta magával a Munkácsy-díjas Kungl György (1955-2023) munkájaként létrejött kút eltűnését, hiszen így az továbbra is köztéren látható – olvasható a Zsolnay nevű Facebook-csoport friss posztjában.
A kompozíció első látásra kissé nehezen emészthető, hiszen a különböző árnyalatú dohányleveleket idéző kútmedencéből kiemelkedő gyári tűztornyot – amiből dohányfüst emelkedik az ég felé – jórészt szintén levelek borítják, így méltóságteljes főhajtás helyett inkább komikusan, vagy horrorba illően emlékeztet a múltra.
The post A kilencvenes évek szülték a Zsolnay-gyár történetének legijesztőbb munkáját first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu