A kormány már több mint 2500 embercsempészt engedett el

Thumbnail for 6601543

Lukács László György (Jobbik) arról kérdezte Pintér Sándor belügyminisztert, hogy eddig hány embercsempészt engedtek el, amióta a kormány bevezette a reintegrációs őrizetet. A képviselő felidézte, hogy 2024 nyaráig összesen 2290, 2025. január 14-ig 2434 elítélt szabadult ki.

A Jobbik álláspontja szerint káros az a gyakorlat, hogy a büntetés letöltése helyett elbocsátják az embercsempészeket a börtönökből. A képviselő ezért arra várt választ a minisztertől:

  • Hány főt bocsátottak el összességében a reintegrációs őrizet eltérő szabályainak alkalmazása keretében azok közül, akiket embercsempészetért ítéltek el?
  • Hány fővel és hány főre emelkedett 2025 januárja óta az elbocsátott embercsempészek száma 2434 -ről?
  • Mikor kívánja megszüntetni ezt a gyakorlatot a kormány, mikor fogják végre a teljes büntetést a magyar büntetés-végrehajtási rendszer teljes szigora mellett letölteni az ilyen elítéltek?

Rétvári Bence államtitkár azt válaszolta, hogy a magyar embercsempészek továbbra is rács mögött vannak, a szabályozás csak a külföldiekre vonatkozik, a reintegrációs őrizet nem jelenti a büntetés elengedését. Aki megszegi a reintegrációs őrizet szabályait, annak azonnal folytatódik a büntetés letöltése.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának adatai szerint a rendelet hatálybalépésétől 2025. június 19-ig összesen 2503 külföldi embercsempészt engedett el az Orbán-kormány. Az államtitkár azzal érvelt, hogy ennyi külföldi őrzése éves szinten csaknem 18 milliárd forintba kerülne a magyar adófizetőknek. Az EU tagországai ugyanis nem vették át még saját állampolgáraikat se, Brüsszel sem ad pénzt a külföldi embercsempészek fogvatartási költségeire, börtönök építésére sem.

Ezek után álszentség elvárni, hogy a határokon elfogott külföldi embercsempészeket hazai börtönökben, a magyar adófizetők pénzéből tartsuk Magyarországon.

A költségeket növeli, hogy ők nem beszélnek magyarul, a különböző kultúrák miatt elhelyezésükről, étkezésükről is másképp kell gondoskodni. A magyar börtönök nem arra épültek, és nem is azt a célt szolgálják, hogy ilyen multikulturális közeg őrzését biztosítsák – tette hozzá. Rétvári Bence külön kitért a börtönbizniszre, szerinte Magyar György ügyvéd és társai évente több ezer kérelmet nyújtottak be a börtönzsúfoltságra hivatkozva, amit rendre meg is ítéltek Strasbourgban, amivel

évente több milliárd forinttal rövidítették meg a magyar államot. Az elmúlt időkben a külföldi rabok miatt egyre zsúfoltabbá váltak a börtönök, amire hivatkozva az Emberi Jogok Európai Bírósága milliárdos összegeket ítélhet meg a raboknak.

Rétvári Bence elfogadhatatlannak nevezte, hogy a külföldi embercsempészek miatt dupla költség terhelje a magyar adófizetőket. Az Európai Bizottság ugyanakkor keresetet adott be, mondván, az Orbán-kormány nem teljesítette az illegális bevándorlás elleni küzdelemmel kapcsolatos kötelezettségeit. Az uniós szabályok szerint az embercsempészet ellen minden tagállamnak „hatásos, arányos és visszatartó erejű szankciókat“ kell alkalmaznia.

Brüsszel szerint a 2023 áprilisában elfogadott kormányrendelet, amely a szabadságvesztést reintegrációs őrizetté minősítette át, sérti az uniós jogot, súlyosan aláássa a migránsok csempészete elleni hatékony fellépést, a közös uniós erőfeszítéseket. A rendelet nem nyújt garanciákat a Magyarországon kívüli reintegrációs őrizet feltételei, ellenőrzése és végrehajtása tekintetében, semmi biztosíték nincs arra, hogy az elengedett bűnözőkkel szemben saját országuk alkalmazni fogja a büntetést.

Különösen érdekes, hogy január óta összesen 79 embercsempészt engedtek el, miközben Orbán Viktor belbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György májusban arról beszélt, hogy az embercsempészbandák visszatértek, megjelentek marokkói és szír bűnözői csoportok is, akik olcsóbban vállalják a munkát.

The post A kormány már több mint 2500 embercsempészt engedett el first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest