A magyar országgyűlés törvénybe iktatta az óceánok védelmét

Thumbnail for 6504659

A tengeri kapcsolattal nem rendelkező országok közül Magyarország elsők között iktatta törvénybe az óceánvédelmi egyezmény szövegét – írja a Greenpeace. Az egyezmény hazai törvénybe iktatásáról április 29-én hozott döntést az országgyűlés, május 8-án pedig a köztársasági elnök is aláírta azt.

Az egyezmény 2023 őszén jött létre, és életbe lépése esetén biztosítja majd, hogy kijelöljék a nyílt tengeri védett zónákat, melyek a súlyosan károsított óceáni élővilág gyógyulásának zálogát jelentik. A 2022-es kunming-montreali biodiverzitás egyezmény értelmében minimum 30 százalékot kell védetté tenni ehhez 2030-ig.

Az óceánvédelmi egyezményt 114 ország írta alá eddig, ebből kell legalább 60-nak ratifikálnia is ahhoz, hogy érvénybe lépjen és a benne meghatározott célok teljesülni tudjanak. Jelenleg 21 ország ment már végig a ratifikációs folyamaton, emellett Magyarországhoz hasonlóan néhány további ország is a procedúra végén jár.

A magyar parlament döntése Európa és a világ számára is példamutató értékű a Greenpeace szerint, amely korábban petíciót is indított a hazai ratifikáció érdekében, melyet napjainkig közel 21 ezer ember írt alá itthon. A szervezet nagyon fontosnak és üdvözlendőnek tartja, hogy az országgyűlés figyelembe vette a biodiverzitás szempontjait és a civil hangokat, és megtette ezt a fontos lépést.

Az óceánok a szárazföldi élet örök védőhálóját, alapját is jelentik, így szárazfölddel körülvett országként is rájuk vagyunk utalva. A sós vízben lebegő apró fitoplanktonok az egész földi légkör oxigénellátásának felét adják, ami pedig kéz a kézben jár a légköri szén-dioxid megkötésével. Az óceáni élővilág így a klímaválság fékezésében is óriási szerepet játszik. Csodálatos lények élnek itt a törékeny koralloktól a hatalmas bálnákig. Az élet lenyűgöző sokfélesége mellett a tengeri élőlények az emberiség élelmezéséhez is rengeteget tesznek hozzá. Hatalmas öröm, hogy az óceánok védelméért folytatott magyar kampányunk sikerrel zárult.

– hangsúlyozta Pribéli Levente, a Greenpeace biodiverzitás kampányfelelőse, aki azt is kiemelte, hogy a kormánytól azt várják, hogy a hazai vizes élőhelyek, gyepek és erdők védelmét is vegye legalább annyira komolyan, mint az óceánokét.

A szervezet globálisan tovább folytatja a kampányt az óceánok védelme érdekében, hiszen a magyar mellett még számos más ország parlamentjének támogatása is kelleni fog ahhoz, hogy ne ússzon el a 2030-ra kitűzött minimum cél.

Kapcsolódó
Évek óta mérgező anyagok folynak a Dunába Óbudán

A hatóságok nem tesznek semmit a szennyezés ellen – állítja a Greenpeace.

The post A magyar országgyűlés törvénybe iktatta az óceánok védelmét first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest