A McDonald’s-ban egy igazán befogadó közösség vár – Interjú egy kerekesszékes dolgozóval

Thumbnail for 6251775

Mikor kezdtél el dolgozni a McDonald’s-nál, és mi motivált, hogy ide jelentkezz?
2017. szeptember 5-én kezdtem el dolgozni a Gyáli úti étteremben, ahol megközelítőleg egy évet dolgoztam, azóta a jelenlegi étteremben dolgozom.

Az érettségi után több helyre is benyújtottam a jelentkezésemet, a legtöbben figyelmen kívül hagyták azt, de már a gimnáziumi évek alatt is hallottam, hogy a McDonald’s foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozókat, így én is szerencsét próbáltam, és most itt dolgozom már hat éve.

Milyen feladatokat látsz el a munkád során, és mennyire sikerült azokat a speciális igényeidhez igazítani?
Mivel az étterem területe eleve akadálymentesített, így átalakításokra nem volt szükség az itt dolgozó megváltozott munkaképességű dolgozók igényeihez.

Én magam elsősorban a vendégekkel foglalkozom, rendeléseket veszek fel és fizettetést végzek. Szeretem a munkakörömet, de szívesen kipróbálnám magam más feladatokban is, például a kiszállítási rendelések kezelésében, szelektálásban, vagy lobbys tevékenységben. Már beszéltem az éttermi vezetőmmel erről, és igyekeznek megoldást találni.

Milyen tapasztalataid vannak a kollégáiddal való együttműködéssel kapcsolatban?
Nagyon jó az együttműködés a kollégáimmal. Mindenki elfogadó, és minden megváltozott munkaképességű kollégát is örömmel fogadnak. A közös munkavégzés mellett, jókat beszélgetünk, gyakran bohóckodunk, viccelődünk is. Mindig készségesen segítenek, ha szükség van rá, és mi is igyekszünk segíteni, ahol tudunk.

Egyébként az éttermünkben több megváltozott munkaképességű dolgozó is van, és általában egy-egy műszakban többen is dolgozunk. Ez szerintem még inkább segíti a befogadást, bár az említett összhang már az első naptól megvolt, és más McDonald’s étteremben is ugyanezt tapasztaltam, illetve hallottam.

Hogyan jellemeznéd a McDonald’s munkakörnyezetét az akadálymentesség és az inkluzivitás szempontjából?
Az étterem akadálymentesített, ami nagy segítség a mindennapokban. Egyedül az alsó pihenőtér nem elérhető számomra, de az étkezéshez és pihenéshez mindig biztosítanak megfelelő helyet, és a beilleszkedés során is sok támogatást kaptam.

Van olyan emlékezetes élményed, amit a munkatársaiddal vagy a vezetőiddel tapasztaltál?

Konkrét élményt nem tudnék mondani, de nagyon sokszor kapunk visszajelzést arról, hogy mennyire bátor dolognak tartják, hogy dolgozni szeretnénk. A vezetőink és a vendégek egyaránt dicsérik az akaraterőnket, és egyenrangúként kezelnek minket, ami sok erőt ad. Nagyon jól esik, amikor a vendégek külön megemlítik, milyen inspiráló számukra, hogy itt dolgozunk.

A beilleszkedés során milyen kihívásokkal kellett szembenézned, és hogyan segített a McDonald’s ezek leküzdésében?
Összesen 20 évig jártam iskolába, ahol más sorstársaimmal tanultam együtt. Az iskola után nagy változást jelentett, hogy olyan közegbe kerültem, ahol nemcsak sérült emberek voltak. Valószínűleg egyébként a munkatársaimnak is meg kellett szokniuk a jelenlétem, de hamar megtaláltuk az összhangot, és ők is szívélyesen alkalmazkodtak hozzám. Ez segített gyorsan beilleszkedni.

Molnár Zsolt, a McDonald’s egyik fogyatékkal élő mozgássérült dolgozója a Vörösvári úti étteremben 2024. november 29-én. Fotó: Karancsi-Albert Rudolf / Képszerkesztőség

Mi a legnagyobb kihívás a munkádban, és hogyan sikerül ezt kezelned?
A munkaköröm nagyon kötött, ami néha mentálisan nehéz. Ha éppen nincs vendég, a kasszánál próbálok figyelni, hol tudnék segíteni, de néha épp ekkor jön egy új rendelés, ami miatt vissza kell sietnem a helyemre. Ezért fontos „kisakkozni”, hogy mikor tudom tényleg elhagyni a posztomat, hogy más munkát is elvégezhessek.

Milyen hosszú távú célokat tűztél ki a cégnél, és hogyan támogatnak téged ezek elérésében?
Szívesen kipróbálnám magam más munkakörökben is, de magasabb pozícióban nem gondolkodom. Mostanában felmerült bennem, hogy akár a Meki® központban is dolgoznék, mert szeretem az új kihívásokat. Mivel a kerületben, az irodához közel van egy másik munkahelyem is, ez logisztikailag is jól megoldható lenne.

Van-e olyan üzeneted a hasonló helyzetben lévő embereknek, akik esetleg hezitálnak elhelyezkedni egy nagyobb cégnél? Ajánlanád a McDonald’s-ot megváltozott munkaképességű dolgozóknak?
Mindenképpen ajánlanám. A társaság nagyon jó, és itt igazán befogadó közösségre találtam. Azoknak, akik hasonló helyzetben vannak, és szeretnének dolgozni, csak azt tudom mondani, hogy itt lehetőségük nyílik erre, és a beilleszkedés sem nehéz. Nekem is több mozgássérült ismerősöm dolgozik itt, és mindenkit támogattak abban, hogy kényelmesen és hatékonyan dolgozhasson.

A felvételi folyamat sem nagyon bonyolult. Én a központban jelentkeztem munkára, ahol gördülékenyen megoldották az elhelyezkedésem. De olyan ismerősöm is van, aki csak bement egy étterembe, ott beszélt a vezetővel, és így került be. Számomra eredetileg az sem volt fontos, hogy közel legyek a lakásomhoz, de amikor ez megváltozott, gond nélkül át tudtak venni a lakásomhoz közelebbi étterembe.

The post A McDonald’s-ban egy igazán befogadó közösség vár – Interjú egy kerekesszékes dolgozóval first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest