Azt már jó ideje tudni, hogy világszerte rohamosan gyorsan csökken a rovarfajok populációja és sokfélesége, melynek részeként egyes kutatások szerint az sem kizárt, hogy a hetvenes évek óta felére csökkent a rovarok biomasszája. A németországi Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU) tudósai által végzett legújabb tanulmány azt vizsgálta, milyen tényezők járulnak hozzá ehhez a folyamathoz – írja az Interesting Engineering.
A kutatók 179 bajorországi helyszínen végeztek megfigyeléseket, melyek során arra összpontosítottak, hogy megértsék, hogyan hat konkrétan a klímaváltozás és a földhasználat a méhpopulációkra. Eredményeiket három fő megállapításban összegezve a tudósok megfigyelték, hogy a melegebb nappali hőmérséklet akár még növelheti is a méhek számát és sokféleségét, de kizárólag a természetes élőhelyeken, például az erdőkben.
Dr. Cristina Ganuza biológus, a JMU állatökológiai kutatója szerint azonban az emelkedő éjszakai hőmérséklet hatása drámai lehet egyes fajokra nézve.
A magasabb éjszakai hőmérséklet ugyanis jelentősen csökkentette a méhek populációjának növekedését minden élőhelytípuson. A városi területeken élő populációk például döbbenetes, 65 százalékos csökkenést mutattak. A kutatók jelezték, hogy ez azért is különösen aggasztó, mert az átlagos éjszakai hőmérséklet gyorsabban emelkedik, mint a nappali hőmérséklet, ami tovább terheli a rovarpopulációkat.
Bár a táplálékláncban magasabban lévő rovarok jobban megbirkóztak a hőséggel, a mezőgazdasági élőhelyeken élő populációk jelentős kihívásokkal néztek szembe. A tanulmányban kiemelték: a klímaváltozás és a földhasználat nem minden rovarra gyakorol egyformán hatást. A táplálékláncban magasabban és alacsonyabban elhelyezkedő rovarok eltérően reagálnak, ami megzavarhatja a táplálékláncot és az olyan fontos feladatok ellátását is, mint például a kártevőirtás vagy a beporzás.
The post A méhek kétharmada eltűnhetett a városokból first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu