A valaha látott legősibb üstökös lehet az az idegen égitest, amelyet csillagászok nemrég azonosítottak a Naprendszerben. A 3I/ATLAS-t eleve nagy érdeklődéssel figyelte a tudományos világ, hiszen mindössze a harmadik Naprendszerünkön kívülről származó objektum, amelyet valaha megfigyeltek, most viszont úgy néz ki, még különlegesebb, mint eddig hittük.
Bár még mindig sok részlet van, amit nem tudunk a 3I/ATLAS nevű égitestről, a kutatók szép lassan egyre közelebb kerülnek megismeréséhez. Jelenleg úgy vélik, egy jégben gazdag üstökös lehet, amely öregebb magánál a Naprendszernél is.
Az objektum korát mintegy 7 milliárd évre becsülik, Naprendszerünk ezzel szemben nagyjából 4,5 milliárd éve létezik. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ez a legősibb üstökös, amelyet valaha megfigyeltünk.
A 3I/ATLAS mindössze a harmadik csillagközi eredetű objektum, amelyet valaha felfedeztek a Naprendszerben. Az első a 2017 októberében azonosított 1I/ʻOumuamua volt, a másodikra pedig 2019-ben bukkantak rá, és a 2I/Borisov jelet kapta. Az előző kettő azonban koránt sem volt ennyire idős, ami azzal magyarázható, hogy a 3I/ATLAS a Tejútrendszer egy teljesen másik régiójából érkezett.
A 3I/ATLAS mintegy 670 millió kilométerre van a Naptól, de másodpercenként körülbelül 60 kilométert megtéve száguld felé. Várhatóan október 30-án ér legközelebb csillagunkhoz, a közvetlen közelébe azonban nem fog kerülni, a tudósok számításai szerint az üstökös a Mars és a Föld pályája között halad majd keresztül a Naprendszeren. Bolygónkra ez nem jelent semmilyen veszélyt, ugyanis 240 millió kilométernél nem kerül közelebb hozzánk.
Az üstökös méretét és egyéb fizikai tulajdonságait illetően egyelőre nincsenek pontos információink, de világszerte dolgoznak azon csillagászok, hogy többet megtudjunk róla. A kutatók várhatóan egészen szeptemberig képesek lesznek földi távcsövekkel tanulmányozni az égitestet, azután azonban a Naphoz túlságosan közel fog látszani a Föld irányából ahhoz, semhogy megfigyelhető legyen. Csak decemberben pillanthatják meg majd újra, miután a Föld, a Nap és az üstökös kölcsönös helyzete ezt újra lehetővé teszi.
Az újonnan felfedezett üstökös is jól példázza, hogy a világűr tele van számunkra ismeretlen égitestekkel és egyelőre meg nem magyarázott jelenségekkel. Lapunk rendszeresen számol be új csillagászati megfigyelésekről és a kozmosszal kapcsolatos érdekességekről, alább elérhető néhány a témakörrel kapcsolatos cikkünk:
- Új taggal bővült a Naprendszer
- Olyan objektumot észleltek az űrben, amelyhez hasonlót még nem láttak
- A valaha látott legősibb galaxist fedezte fel a James Webb űrtávcső
- A Holdba csapódhat egy 20 emeletes ház méretű aszteroida
- Titokzatos objektumra bukkantak a távoli űrben
- Kozmikus párbajt figyeltek meg a kutatók
The post A Napnál is idősebb a rendszerünkben talált idegen égitest first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu