Nem kérdés, ökológiai válság következett be a Földön, amely a globális mértékű problémákat generált. Az is biztos, hogy ezt magunknak köszönhetjük, az viszont nem annyira egyértelmű, hogy pontosan mennyire. Mit csinál(t) az ember? Parazitaként élősködik a vesztébe rohanó bolygón, vagy a túlélés zálogaként tesz érte? Egyáltalán: vesztébe rohan a Föld?
A többi között ezekre a kérdésre kereste a választ Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE TÁTK docense és Kun Ádám, az ELTE TTK Biológiai Intézet docense, evolúcióbiológus, ökológus az egyetem harmadik alkalommal megrendezett Lágymányosi Csetepatéján. AZ ELTE TTK Biológiai Intézet igazgatóhelyettese, Kovács Mihály biokémikus által moderált vita kereteit a Star Wars adta, a kutatók a sötét és a világos oldal képviselőjeként csaptak össze a Déli Tömb Aulában, de az erőviszonyok idővel felborultak, mivel a sötét oldalt a később megjelenő Darth Vader és egy rohamosztagos is támogatta. Az esemény végén mégsem úgy álltunk fel, hogy elbuktunk a sötét oldallal szemben, sőt, igazából már a vitázó felek is azzal küzdöttek, hogy leplezzék: nagyrészt egyetértenek egymással.
Kun Ádám és Takács-Sánta András, a sötét és a világos oldal képviseletében, fénykardok helyett érvekkel csapnak össze, hogy választ találjanak a galaxis legégetőbb kérdéseire.
Közzétette: ELTE Természettudományi Kar – 2025. április 9., szerda
Régen minden jobb volt?
Baj van!
– kezdett bele Kun Ádám, a sötét oldal képviselője. A kutató hangsúlyozta, ökológiai válság van a Földön, ennek részei az élőhelyek és a biodiverzivitás megszűnése, a túlhalászat, a vízgazdálkodási kihívások, az invazív fajok behurcolása. A környezetbe eregetett mérgező anyagok egyértelműen rossz hatással voltak a bolygóra, de hogy ki vagy mely országok felelősek ezért, nehéz meghatározni. Az elmúlt 30 évben az országok közötti különbségek alapvetően csökkentek, a környezetkárosítást így nem lehet országokra lebontva vizsgálni, országokon belül különböző, hogy egyes emberek, közösségek mennyivel járulnak hozzá a környezeti terheléshez.
„A Föld legvagyonosabb tíz százaléka felelős az összes környezeti károsítás közel feléért, miközben 4 milliárd ember felel 11,5 százalékért. Főleg a vagyonosok pusztítják a környezetet, a gazdagok gazdagabbak, a szegények szegényebbek lesznek. A felső tíz százalék birtokolja a vagyon 76 százalékát, az alsó ötven pedig a 2 százalékát a vagyonnak. Igazából a kapitalizmust lehet hibáztatni, amely szélsőségesen versenyellenes” – mondta a kutató, aki szerint a bajok gyökere a kapitalizmus, forrása a gazdasági berendezkedésünk és a társadalmi egyenlőtlenségek.
„Az a berendezkedés, ami lehetővé teszi, hogy a gazdagok még gazdagabbak legyenek, a szegények még szegényebb, tönkreteszi a világunkat” – fogalmazott.
A világos oldalt képviselő Takács-Sánta András figyelmeztetett, hogy az emberi természet nagyon sokféle lehet, „bennünk van a bestiális kegyetlenség és az önfeláldozó szeretet is, és a kettő között nagyon-nagyon sok minden”.
A kutató emlékeztetett, a mezőgazdaság kialakulásával drasztikusan romlott a helyzet, nőtt az egyenlőtlenség és kevesebb lett az ökológiailag fenntartható kultúra, és ez csak fokozódott, amikor megjelentek az államok. Az egyén kevésbé volt szabad és független, miközben egyre inkább egy politikai, gazdasági elit manipulálja az embereket a saját hatalmi érdekeinek megfelelően.
„Akkor jön ki belőlünk a természetünk rosszabbik volta, a bolygó és a másik ember elpusztítása, amikor a koncentrált hatalom birtokosai kihozzák belőlünk” – érvelt Takács-Sánta. Így közvetve szerinte is a hatalom felelős az ökológiai válságért.
A bűnbakok elhangzottak. De mi lehet a megoldás? Van esély a túlélésre?
The post A női emancipáció fejlődése élhetőbb bolygót is eredményez first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu