A Samsung 2024. januárjában mutatta be az első mesterséges intelligencia-funkciókkal felvértezett okostelefonjait, a Galaxy S24 termékcsaládot, amit nyáron az újabb lehetőségekkel kibővített Galaxy Z Flip6 és Galaxy Z Fold6 követett, és időközben a gyártó számos más készülékén elérhetővé váltak az egyes MI-lehetőségek. A cég az év végig mintegy 200 millió eszközre tervezi elhozni a Galaxy AI funkciókat, amik még hatékonyabbá teszik a mobilokat, illetve az okosórákat, fülhallgatókat és tableteket is.
Mesterséges intelligencia a telefonon
A Samsung eszközein az MI-funkciók egy részét a Google biztosítja. Ilyen az egyszerű, de annál hatékonyabb Bekarikázással keresés, amivel a képernyőn bekarikázott részletre lehet rákeresni. Nem jut eszünkbe egy kutyafajta neve? Kíváncsiak vagyunk milyen épületet fotózott le egy barátunk? Megtetszik egy csizma egy sorozatban? Csak nyomva kell tartani a navigációs menü Home gombját, majd bekarikázni a „témát”, amire rá akarunk keresni, és máris kapjuk a releváns találatokat. És ez még nem minden, hiszen az MI képes megoldani a kijelölt képletet, beolvas QR-kódot, és nem csupán karikázni lehet, de szöveges kérdést is írhatunk, vagy akár hangalapú keresés is indítható, a rendszer felismeri például a közelünkben szóló számot.
Szintén a Google fejlesztése a Galaxy készülékeken is elérhető Gemini, egy multimodális, tehát szöveg, mozgó- és álló kép, továbbá hang értelmezésére is képes mesterséges intelligencián alapuló digitális asszisztens, ami alkalmazásként indítva, de akár a Hey Google hangparanccsal is aktiválható. A Google Asszisztens idővel leváltó fejlesztéssel akár élő szóban is cseveghetünk (kérdezhetünk tőle bármit), habár magyar nyelven még korlátozottak a képességei. A Gemini emellett képes szöveget fogalmazni számunkra, idegen nyelvről vagy nyelvre is fordíttathatunk vele, sőt, akár képet is generál az általunk megadott paraméterek alapján.
Galaxy AI
A Samsung eszközök ennél ugyanakkor jóval többet kínálnak, köszönhetően a gyártó saját fejlesztéseinek, amik a Galaxy AI gyűjtőnév alá tartoznak, és alapvetően kép nagy csoportra oszthatók: nyelvi- illetve képi megoldásokra. A dél-koreai vállalatnak is van például saját, felhő alapú (tehát netkapcsolatot igénylő) generatív megoldása, ami példának okáért a Vázlatból műalkotás funkciót használva érhető el a gyártó kompatibilis eszközein. Ennek lényege, hogy a mesterséges intelligencia akár egy pár vonalas firkából is képes szépen kidolgozott képet készíteni, méghozzá eltérő stílusban (vízfesték, illusztráció, skicc, Pop-art, 3D-s rajzfilm).
Ehhez csak meg kell nyitni a Samsung Notes alkalmazást, rajzolni a kezünkkel, majd a csillaggal jelzett Galaxy AI funkciót lenyomva kiválasztani a Vázlatból műalkotás opciót, rábökni a számunkra szimpatikus stílusra, aztán a rendszer pár másodperc alatt több lehetőséget prezentál számunkra. Ugyanez a lehetőség elérhető a Galériában is, ahol a saját fotóinkra rajzoltathatunk bármit az MI segítségével, egy cicát az ölünkbe vagy akár egy tortát a kezünkbe.
A generatív mesterséges intelligencia emellett használható arra, hogy szerkesztés közben, a Generatív szerkesztő segítségével eltüntessünk a fotóinkról az oda nem illő személyeket és tárgyakat. A szoftver emellett automatikusan felismeri az emberi arcokat, illetve portréfotókat, és mindig felajánlja a Portréstúdió lehetőséget, amivel szintén több stílusban (képregény, 3D rajzfilm, vízfesték, skicc) alakíthatók át a galériánkban található ilyen jellegű felvételek.
Az MI használható továbbá háttérképek készítésére: a Háttérképek cseréje menüpont alatt találjuk az erre szolgáló Generatív és Fotókörnyezet opciót. Előbbi előre meghatározott témák (pl. éjszakai, festészet, ásvány stb.) alapján, de eltérő kulcsszavak használatával képes rengeteg variációt készíteni, míg az utóbbi a saját fotóinkat alakítja át, méghozzá dinamikus módon, tehát a kiválasztott fénykép (mondjuk egy felvétel a japán Fuji hegyről) mindig az éppen aktuális napszaknak és időjárásnak megfelelően jelenik meg a zárolt képernyőn.
Eltűnnek a nyelvi korlátok?
A képi megoldásoknál is izgalmasabb, hogy mire képes a Galaxy AI, ha szövegről vagy beszédről, tehát a nyelvről van szó. Az egyik legfuturisztikusabb funkció itt a hívás közben bekapcsolható Élő fordítás, aminek köszönhetően a telefon mindkét végén lévő személy a saját nyelvén szólhat a készülékbe, az MI pedig lefordítja az elhangzottakat – és ezt bemondja a másik oldalon gépi hangon, illetve szöveges formában is megjeleníti a telefon képernyőjén.
A dolog egyetlen szépséghibája, hogy a szoftver magyarul jelen pillanatban még nem tud, egyelőre angol, német, francia, spanyol, olasz, portugál, lengyel, orosz, illetve pár ázsiai nyelv között képes megbízható fordítást nyújtani a mesterséges intelligencia.
Nagyjából pont ugyanígy működik a Tolmács funkció is, ami nem telefonálás, hanem élő beszélgetés közben nyújt segítséget (a már említett nyelveken), és a telefon hangszóróján keresztül fordítja le a beszélő felek szavait. A kijelzőn ilyenkor is megjelenik a leirat, és a hajlítható kijelzős Galaxy Z Flip6, illetve Galaxy Z Fold6 telefonok egyik nagy előnye, hogy a külső és a belső képernyő mindkét fél számára képes megjeleníteni a lefordított szavakat, a telefon felesleges forgatása nélkül, ezzel is megkönnyítve a kommunikációt.
Újabb futurisztikus lehetőség a Szöveges hívás, mikor úgy beszélhetünk valakivel, hogy valójában nem szólalunk meg – mert mondjuk olyan helyen vagy helyzetben vagyunk, hogy nem lehet vagy nem tudunk beszélni. Ilyenkor a hívást fogadva az MI szövegként jeleníti meg a másik féltől érkező hangot, mi pedig a billentyűzetet használva reagálhatunk, és a mesterséges intelligencia beolvassa a hívó fél számára, amit begépeltünk neki.
A Galaxy AI emellett akkor is nagy segítségünkre lehet, ha nem hanggal, csupán szöveggel kommunikálunk. Az AI fordítás funkció például a különböző üzenetküldő szolgáltatásoknál elérhető, és pont azt kínálja, amit a neve ígér: lefordítja a beérkező és kimenő szövegeket.
Jó hír, hogy a Samsung billentyűzetbe beépített mesterséges intelligencia már tud magyarul, és a Szerző funkciót használva pár rövid mondatból képes számunkra hosszabb szöveget generálni, méghozzá különböző céllal (e-mail, közösségi média, hozzászólás stb.) és stílusban (udvarias, laza, professzionális). A Helyesírássegéd pedig az általunk bepötyögött szöveget ellenőrzi, hogy még véletlenül se maradjon benne hiba – ami főleg fontos levelek esetén komoly előny.
Ennél is többre képes a Samsung Notes alkalmazás, ahol a mesterséges intelligencia segítségével nemcsak villámgyorsan formázható meg szépen egy hosszabb szöveg, de akár lerövidített összegzés is kérhető az MI-től, akár magyar nyelven is. Adott továbbá a Hangjegyzetek átírása funkció, ami magyarul egyelőre ugyan nem tud, de a támogatott nyelveken akár egy értekezleten rögzített hanganyagból is képes szöveges dokumentumot készíteni, sőt, ezt még röviden össze is tudja foglalni.
Mesterséges intelligencia a telefonon túl
Az MI persze nemcsak a mobilokba költözött be, de ott van más eszközön is. Csak a példa kedvéért: a Galaxy Buds3 fülesekben fejlett algoritmusok gondoskodnak a lehető legjobb hangminőségről, zenehallgatás és hívások közben egyaránt, és a mesterséges intelligenciának fontos szerepe van abban is, hogy minél hatékonyabb lehessen az aktív zajszűrés. A nyáron debütált fülhallgatókat a Consumer Technology Association is elismerte, hiszen ezen viselhető eszköznek ítélték a 2025-ös CES Legjobb Innováció díját a Fejhallgatók és audio kategóriában.
És ez még csak a jéghegy csúcsa, hiszen a Samsung különböző okoseszközeit összefogó SmartThings ökoszisztémát sem kerülte el az ilyen jellegű fejlődés. A Bespoke Jet AI vezeték nélküli porszívó például képes arra, hogy akkor töltse az eszköz akkumulátorát, mikor a legolcsóbb az energia, a BeSpoke AI márka alá tartozó légkondicionálók pedig megtanulják a tulajdonos szokásait, és ehhez igazodva, maguktól szabályozzák a hőmérsékletet, miközben figyelnek arra, hogy ezt a lehető legenergiatakarékosabban tegyék.
Ezek a lehetőségek néhány éve még a sci-fi kategóriába tartoztak, ma pedig már a valóságot jelentik, ráadásul úgy, hogy még csak az MI-korszak legelején járunk, csupán ízelítőt kaptunk abból, hogy milyen forradalmi megoldások várnak még ránk a közeljövőben.
Hirdetés
A cikk a Samsung megrendelésére készült.
The post A Samsung okostelefonok betekintést nyújtanak a jövőbe first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu