A Szegedi Tudományegyetemen működik egy különleges szervezet, amely évente több száz fiatalnak segít, hogy minél eredményesebbek legyenek az egyetemi éveik során. Ez az SZTE Junior Akadémia, amely nemcsak az egyetem hallgatóit támogatja, hanem az érettségi előtt álló középiskolásokat is.
Az SZTE Junior Akadémia nem előzmények nélküli egyetemi egység: a 2008-ban alakult Tehetségpont utódszervezeteként hozta létre a Szegedi Tehetséggondozó Tanács. Nemcsak a név változott, hanem a feladatkör is bővült: a tehetséges SZTE-s hallgatók mellett ma már a középiskolások előmenetelét is segítik.
„A Junior Akadémia célja, hogy támogassa a hallgatókat és a középiskolásokat abban, hogy tehetségüknek és kitartásuknak köszönhetően a legtöbbet hozzák ki magukból, miközben az SZTE vonzó és támogató közegként van jelen az életükben” — foglalja össze a lényeget Badó Attila, az SZTE Junior Akadémia elnöke. Az Akadémia különféle programokat kínál, amelyekkel megkönnyíti a középiskolások számára az egyetemre való átmenetet, miközben az SZTE iránti érdeklődést is növeli.
„A középiskolások körében az egyik legnépszerűbb ösztöndíj a Start Ösztöndíj, amely már 2018 óta elérhető. Ez azoknak a diákoknak nyújt anyagi támogatást, akik a szegedi egyetemen kezdik tanulmányaikat BA/BSc, MA/MSc vagy osztatlan képzési formában, és a felvételi rangsorban kiemelkedő helyet érnek el”— magyarázza Badó Attila. Évente közel ezer elsős hallgató részesül ebben az ösztöndíjban, ha az SZTE-t jelölték meg első helyen a felvételi során, és a legmagasabb pontszámmal kerültek be. A Start Plusz Ösztöndíj pedig azokat támogatja, akik újraérettségizők vagy határon túli diákok, de magyar emelt szintű érettségit is teljesítettek.
Újdonságnak számít a középiskolások számára elérhető „Javíts!” ösztöndíj, amely a félévi tanulmányi eredmények év végi javítását díjazza. A pályázat keretében azoknak a diákoknak a pályázatát díjazzák, akik az évvégi eredményeikben – a kötelező érettségi tantárgyak közül négy esetében – a félévi és évvégi jegyeik között a legmagasabb százalékarányos javítást érnek el.
Egy másik népszerű program a Szeged Megyei Jogú Várossal közösen meghirdetett Esélyt a Középiskolás Tehetségnek ösztöndíj, amely a szociálisan rászoruló, de tehetséges diákok számára nyújt anyagi támogatást.
A felsőoktatási intézmények számára világszerte kulcskérdés a hallgatói létszám és minőség növelése. Az SZTE tapasztalatai azt mutatják, hogy azok a diákok, akik részt vesznek az egyetem érettségi felkészítő programjain, kevesebb nehézséggel szembesülnek az egyetemi vizsgaidőszakokban. A tehetséges, de anyagi támogatásra szoruló középiskolások számára egy elnyert ösztöndíj pedig sokszor éppen megteremti a lehetőséget a továbbtanulásra – magyarázza Badó Attila, miért fontosak az ösztöndíjak és tehetséggondozási programok már a középiskolások számára.
Motiváció és esélyegyenlőség
Az egyetemisták számára az egyik legstabilabb ösztöndíjprogram a Talent Ösztöndíj és a Kiválósági Lista, amely három fő kategóriában hirdet pályázati lehetőségeket. A hallgatók tudományos, sport- és művészeti teljesítményük alapján kerülhetnek fel a listára, ahol az elért eredményeik alapján rangsorolják őket. Ez a program összekapcsolódik a régió vállalati partnereivel is, akik további tehetséggondozó ösztöndíjakat biztosítanak – mondja Badó Attila.
A középiskolások és az egyetemisták számára is elérhető a Zirzen Janka Ösztöndíjprogram, amelyet 2023 őszétől szemeszterenként hirdet meg a Szegedi Egyetem a tanárszakos hallgatók és pedagógushallgatók számára. Az első évfolyamosok esetében a felvételi pontszám, a későbbiekben pedig a tanulmányi átlag és a tudományos munka pontszámai alapján alakul ki a rangsor.
Badó Attila szerint az ösztöndíjprogramoknak több szerepük van. Egyrészt motiválják a hallgatókat a jobb teljesítményre, másrészt hozzájárulnak az esélyegyenlőség biztosításához, hiszen a szociális rászorultság alapján elérhető támogatások sok diáknak jelenthetnek továbbtanulási lehetőséget. Harmadrészt az ösztöndíjak a későbbi karrier szempontjából is fontosak: a munkaadók számára egy elnyert ösztöndíj azt jelzi, hogy az adott hallgató kiemelkedően teljesít és motivált.
Sok más lehetőség
A Szegedi Egyetem Junior Akadémiája egyéb népszerű programokat is biztosít a középiskolások számára. Ilyen a tantermi és online formában is elérhető emelt szintű érettségire felkészítő 100 órás tanfolyam is. Badó Attila kiemeli az online tanfolyamok különösen a kisebb településeken élő fiatalok számára jelentenek nagy segítséget, hiszen lehetőséget nyújtanak a magas színvonalú felkészülésre alacsonyabb áron, mint a magánórák.
Sőt, aki az SZTE-re nyer felvételt, visszakapja a tanfolyam árát
– hívja fel a figyelmet erre a vonzó lehetőségre is a Junior Akadémia elnöke.
Emellett az Akadémia tudáspróbákat, csapatvetélkedőket, sakkversenyeket és egyéb eseményeket is szervez, amelyek nemcsak szórakoztatóak, de akár felvételi pontszámot is növelhetnek. Az „Osztálykirándulás” program keretében pedig a középiskolások megismerkedhetnek Szeged nevezetességeivel és az SZTE karainak, tanszékeinek kínálatával is.
The post A Szegedi Tudományegyetemen nemcsak a hallgatók kaphatnak ösztöndíjat, hanem a középiskolások is first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu