Hiába külföldi médiumozott Schmidt Mária, a bíróság szerint ki kell adnia a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány pénzügyi, gazdálkodási adatait.
A Magyar Hang kérte a Terror Házát és a Puskás Múzeumot működtető alapítványtól a 3,9 milliárd forintnyi közpénz felhasználásával kapcsolatos közérdekű adatok kiadását, Schmidt Mária főigazgató azonban nemet mondott, majd Lánczi Tamásnak, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének küldött levelet az ügyben, azt feszegetve, hogy „egy külföldről támogatott médiumnak” ki kell-e adni közérdekű adatokat.
Úgy látszik a „szuverenitás” mégsem olyan varázsszó, ami felülírja a törvényeket – akármennyire is ebben reménykedett a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány főigazgatója
– írta Facebook-oldalán Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, miután megkapta a bíróság elsőfokú ítéletét.
Én viszont úgy döntöttem, hogy ha csak a kérdező személye a probléma, hát segítek Schmidt Máriának, és közérdekű adatigényléssel fordultam az általa vezetett, közfeladatot ellátó alapítványhoz, hogy tegyék nyilvánossá a teljes működésüket. Hozzák nyilvánosságra a szerződéseiket, hogy mikor, kitől, mire és mennyi pénzt kaptak, ezek nyomán milyen döntéseket hoztak, adják ki az ezeket megalapozó belső szabályzatukat, a kuratóriumi ülések jegyzőkönyveit és határozatait – egyszóval minden olyan adatot, ami átláthatóvá teszi egy közfeladatot ellátó alapítvány működését és közpénzekkel való gazdálkodását
– közölte Tóth, hozzátéve, hogy Schmidtéknek az MSZP adatigénylése se tetszett. Az alapítvány bírósághoz fordult, hogy ne kelljen teljesíteniük az újabb kérést. A Fővárosi Törvényszék viszont úgy döntött, hogy az összes, Tóth által kért adatot, dokumentumot 15 napon belül el kell küldeniük elektronikus úton az MSZP-s politikusnak.
A Főváros Törvényszék szerdán kiadott ítélet indoklása szerint az adatigénylés elutasítása az alapítvány részéről megalapozatlan volt, mivel „a közérdekű adat megismeréséhez való jog az Alaptörvény VI. cikk (3) bekezdése szerinti alapjog”, valamint „a törvényi szabályozás célja a közpénzek felhasználása ellenőrzésének, társadalmi kontrolljának lehetővé tétele.”
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány elnöke egyébként az a Lánczi András, aki a Mandinernek adott interjújában azt nyilatkozta:
Azoknak az elégedetlenkedőknek, akik most el akarják zavarni Orbán Viktort, azt mondanám: először is visszamenőleg fizessék ki a számlájukból a rezsicsökkentésnek köszönhetően megtakarított részt.
Lánczi András a Szuverenitásvédelmi Hivatalt vezető Lánczi Tamás apja.
The post A szuverenitásvédelem sem segített: Schmidt Mária alapítványának ki kell adni, mire költött több milliárdot first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu