Alámerülés pártvonalon, fizikai munka, álláskeresési segély – így élnek a parlamentből kibukott ellenzéki képviselők

Thumbnail for 6275166

Érthető, ha ragaszkodnak a választókerületükhöz és ezáltal a képviselői székükhöz azok az ellenzéki képviselők, akik a Tisza Párt és Magyar Péter feltűnésével 2026-ban elveszíthetik mandátumukat és az azzal járó 2–3 millió forintos havi tiszteletdíjukat. Amennyiben ugyanis megfogadnák az együttműködéstől elzárkózó Magyar tanácsát, miszerint „szerezzenek munkát, próbálják ki magukat a magánszférában”, egy részük bajba kerülne – legalább is a 2022-ben kiesett ellenzéki képviselők példája ezt mutatja.

Voltak, akik megpróbáltak megragadni pártvonalon a politikában, esetleg az önkormányzati szférában, még úgy is, hogy kevesebb fizetésből kell megélniük. Voltak, akik próbálkoztak a multiknál, de tapasztalataik szerint több helyen is ódzkodtak alkalmazni őket. Találtunk olyan politikust, aki hamarosan külföldre költözik, és olyat is, aki már nem szellemi munkát végez. Az általunk megkeresett volt képviselők között akadtak, akik nem voltak lelkesek, amikor megtudták, hogy miről kérdeznénk őket, és kifaroltak a beszélgetésből, semmit sem árulva el sorsukról, tapasztalataikról. Ők jellemzően nem tudtak elszakadni a politikától, csak alsóbb szintekre kényszerültek.

Köszönöm, jól vagyok, ha fizikai munkából is, de el tudom tartani a családomat

– mondta az egyik korábbi képviselő, aki lelkünkre kötötte, nehogy leírjuk a nevét és a foglalkozását, mert nem akarja elveszteni az állását. „Hiába jelentkeztem korábban mindenhova, még árufeltöltőnek sem vettek fel, mert a cégek féltek az esetleges retorziótól, így nagyon boldog vagyok, hogy végre dolgozhatok” – magyarázta az óvatosságát.

Bana Tibor azok közé tartozik, akiknek sikerült elhelyezkedniük a versenyszférában. Ő rövidesen Nyugatra költözik a családjával.

„Azt tudtam, hogy az állami és az önkormányzati szférában esélyem sem lesz elhelyezkedni volt ellenzéki képviselőként, de eleinte a multiknál is visszadobták a jelentkezéseimet, sok helyen nem is titkolták, hogy hátrányt jelentett a politikai múltam. Ráadásul a feleségem szociális munkásként sem tudott elhelyezkedni, mert egyetlen szociális intézmény sem merte felvenni. Nem szégyellem,

három hónapig álláskeresési segélyen voltam,

ezután tudtam elhelyezkedni a közgazdász diplomámmal egy multi szolgáltatóközpontjában” – beszélt a tapasztalatairól az egykori jobbikos, majd független képviselő, aki 2010-től 12 éven keresztül volt a parlament tagja. Banáék próbálkoztak egy kávézóval is Szentgotthárdon két és fél évvel ezelőtt, de nem váltotta be a reményeiket, nem volt elég a fizetőképes kereslet, a vidéki vendéglátóhelyek támogatására kiírt pályázatra pedig hiába jelentkeztek, egyedül ők nem nyertek a környéken.

Bana Tibor sokáig aktív volt a közéletben, Márki-Zay Péter volt ellenzéki miniszterelnök-jelölt pártjának, a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak az alelnöke volt, indult júniusban a Közösen Vas Megyéért Egyesület színeiben a szentgotthárdi polgármesteri tisztségért, de alulmaradt.

Mohos Márton / 24.hu Bana Tibor 2021. október 3-án.

„Január elején kiköltözünk Nyugat-Európába a családommal. Luxemburgban kaptam állást egy nagy amerikai multicég szolgáltatóközpontjában, ahol végre semmilyen hátrányt nem jelentett, hogy egykori ellenzéki képviselőként a politika világából érkezem, és hasznosíthatom a végzettségemet is. Németországban fogunk lakni, onnan fogok ingázni Luxemburgba” – mesélte Bana, aki nem tudja, mikor térnek majd haza, annál is inkább, mert a feleségének is sikerült ott elhelyezkednie.

The post Alámerülés pártvonalon, fizikai munka, álláskeresési segély – így élnek a parlamentből kibukott ellenzéki képviselők first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest