Vannak olyan alapvetések, amiket ma már talán egyre többen ismernek. A megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás, az alvásrutin és az ideális alváskörnyezet kialakítása mind elengedhetetlen ahhoz, hogy pihentetőek legyenek az éjszakáink. Mi ezek mellé olyan, elsőre jelentéktelennek tűnő apróságokat gyűjtöttünk össze, amelyek szintén számítanak.
1. Fordítsuk el az ébresztőórát!
Biztosan mindannyiunkkal előfordult már, hogy éjjel felriadtunk, rápillantottunk az órára, és számolgatni kezdtük, mennyit tudunk még aludni. Ez a rossz szokás azonban csak fokozza a stresszt, tartósan felébreszti az agyat, lehetetlenné téve a visszaalvást. Ha az ébresztőórát elfordítjuk, vagy teljesen eltesszük a látóterünkből, könnyen megszabadulunk ettől a nyomasztó élménytől, és nagyobb eséllyel merülünk újra álomba egy-egy éjszakai ébredés után.
2. Tegyük ki a mobilt a hálóból!
Sőt, még jobb, ha be se visszük magunkkal. Bár az esti görgetés csábító levezetésnek tűnhet egy stresszes nap után, de a folyamatos információáradat egyáltalán nem segít megnyugodni az agyunknak és ellazulni a testünknek. A kijelző kék fénye ugyanis gátolja az elalvásért felelős, melatonin nevű hormon termelődését. Ezért egy órával lefekvés előtt már tegyük le a telefont, és inkább olvassunk, meditáljunk, hallgassunk zenét.
3. Ne akarjunk mindenáron aludni!
Az egyik legrosszabb, amit tehetünk, hogy este vagy egy-egy éjszakai felébredéskor álmatlanul hánykolódunk, és próbáljuk rákényszeríteni magunkat az alvásra. Ha 15-20 percnél tovább ébren vagyunk, inkább keljünk fel, és csináljunk valami mást (szigorúan offline és képernyőmentesen): fejtsünk keresztrejtvényt, olvassunk, hallgassunk zenét vagy álljunk neki valamilyen csendes házimunkának. Válasszunk kifejezetten unalmas, nemszeretem dolgokat: a matek feladatgyűjteményt vagy a filozófiakönyvet, a heti vasalnivalót monoton fehérzajjal. Így hamar úgy fogjuk érezni, hogy mégis inkább aludni szeretnénk.
4. Tartsunk rendet a hálószobában!
Bár evidensnek tűnhet, mégis sokan alábecsülik a rendezett hálószoba erejét. A zsúfolt, rendetlen környezet tudat alatt is feszültséget okozhat, ami megnehezíti az ellazulást. Rakjunk hát rendet esténként, és csak az alváshoz kapcsolódó dolgokat tartsuk a hálóban.
5. Figyeljünk a hőmérőre!
Az alvás egyik kulcsa a megfelelő hőmérséklet: ha túl meleg van a szobában, könnyebben felriadunk, ha pedig túl hideg, görcsösen összehúzzuk magunkat. Az ideális hálószobai hőmérséklet 18-20 fok körül van. Ha fázósak vagyunk, viseljünk könnyű, lélegző anyagból készült, de meleg pizsamát, hogy ne izzadjunk bele az éjszaka folyamán.
Átmeneti alvászavarokban segítenek a gyógynövények
Ha ezeket az apró trükköket beépítjük az alvásrutinunkba, könnyen előfordulhat, hogy végre kipihenten és frissen ébredünk reggel. Lehetnek azonban olyan átmeneti időszakok az életünkben, amikor egyéb segítségre is szükségünk van a jó alváshoz. Ilyenkor nyugodtan fordulhatunk a nyugtató-altató hatású gyógynövényekhez. A kémiai hatóanyagú altatókkal szemben ugyanis ezek esetében nem ismert, hogy hozzászokást vagy függőséget okoznának. A Sedacur forte három ilyen gyógynövény – a citromfű, a macskagyökér és a komlótoboz kivonatát – tartalmazza, nappal oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, és pihentető alvást biztosít. Nincs negatív hatással sem a nappali teljesítőképességre, sem az autóvezetéshez szükséges képességekre. A Sedacur forte a patikákban vény nélkül kapható gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Aludjon úgy, mint a bunda: ilyen apróságokon is múlhat a pihenésünk (x) first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu