Azt szeretnénk látni, hogy Európa nagyobb mértékben járul hozzá Ukrajna védelméhez, és olyan Európát akarunk, amely nem függ Moszkvától vagy Pekingtől.
Egyebek mellett erről beszélt a 444.hu tudósítása szerint Robert Palladino, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője az Egyensúly Intézet által szervezett Budapest Energy and Security Talks konferencián.
Mint fogalmazott, olyan Európát támogatnak, amely erős, szuverén és energetikailag önálló. Ez azt jelenti, hogy „véget kell vetni azokkal a rezsimekkel való gazdasági és energetikai összefonódásoknak, amelyek közös biztonságunkat fenyegetik. Ez a kérdés kiemelt prioritás az elnök és a külügyminiszter számára is.”
És hadd legyek őszinte – nehéz lenne az Egyesült Államoknak elmélyíteni a kapcsolatokat olyan partnerekkel, akik közben ellenfeleinkkel mélyítik azokat.A nézetkülönbségek ellenére is – őszinte párbeszéd és gyakorlati együttműködés révén – ezek kezelhetők. Számos szövetségesünk pozitívan reagált megújult elköteleződésünkre és a közös biztonság iránti összpontosításra. Magyarország is ezek közé tartozik. A külügyminiszter legutóbbi tárgyalásai az európai vezetőkkel ezt a természetes és üdvözlendő együttműködést tükrözik. Ami számít, az az, hogy egységesek és határozottak maradjunk: a békéért Ukrajnában, Európa stabilitásáért, és egy olyan transzatlanti szövetségért, amely erősebb és ellenállóbb, mint valaha
– fogalmazott.
A konferencia első napján egy sajtóbeszélgetésen az amerikai-magyar kapcsolatokról is szó esett. Kurt Volker, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete, aki Donald Trump első elnöksége alatt Ukrajna-megbízottként szolgált, arról beszélt, hogy Washingtonban a külpolitikai közösség alapvetően három táborra oszlik.
- Az egyik, amit Reagani hitnek nevezett, úgy véli, hogy vissza kell szorítani az orosz imperializmust, agressziót, ők Ukrajna kapcsán a béke az erőn keresztül koncepciót képviselik.
- A második tábor inkább izolacionista, miszerint az Egyesült Államoknak elsősorban saját érdekeit kell szem előtt tartani, nem akarnak belekeveredni külföldi konfliktusokba. S
- A harmadik álláspont szerint viszont Kínára kellene összpontosítani. Nem arról van szó, hogy őket ne érdekelné, mi történik máshol, de ezt az európaiaknak kellene kezelniük.
A 444 szerint Kurt Volker szerint Magyarország Ukrajnához való hozzáállását különbözően ítélik meg Washingtonban, attól függően, ki melyik csoporthoz tartozik. Ha valaki az első csoporthoz tartozik, aggasztónak értékelik, mintha Magyarország Oroszország oldalára állna Ukrajnával szemben. Viszont ha valaki az izolacionista vagy a „Kína-tábor” tagja, akkor ez európai problémának számít – amit az európaiaknak kell megoldaniuk.
Volker egyébként a magyar történelemből kiindulva nem teljesen érti az Orbán-kormány egyre erősebb és élesebb ukránellenességét. Az Orbán-Trump viszony kapcsán pedig Volker a személyes kapcsolat fontosságát hangsúlyozta, Szerinte az amerikai elnök a konzervatív társadalompolitika terén kimondottan kedveli Magyarországot.
The post Amerikai nagykövetségi ügyvivő: Azt szeretnénk látni, hogy Európa nagyobb mértékben járul hozzá Ukrajna védelméhez first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu