Az óév vége, az új év eleje a visszatekintés időszaka, így van ez 2024–2025 fordulóján is. A 24.hu – immár hagyományosnak mondható módon – ezúttal is összeszedte az esztendő legfontosabb globális és hazai tudományos felfedezéseit, eredményeit, eseményeit, illetve egyéb híreit a klímaváltozástól az űrkutatáson és orvostudományon át a régészetig.
A klímaváltozásé volt a főszerep
2023-ban – magyar szemszögből legalábbis – az év legfontosabb tudományos hírei a Nobel-díjakhoz kapcsolódtak, hiszen Karikó Katalin és Krausz Ferenc személyében hosszú idő után ismét magyar kutatók kapták az egyik legrangosabb szakmai elismerést.
A 24.hu úgy ítélte meg, hogy
2024-ben a (negatív) főszerep hazai szemmel mindenképp az időjárásé, a klímaváltozásé lett.
Az év nemcsak magyarországi, hanem globális szinten is igen melegen kezdődött, az átlag feletti értékek pedig az esztendő nagy részében kitartottak – olyannyira, hogy világszinten 2024-et nyilvánították a valaha mért legforróbb évnek. Hazánkban nyáron a gyötrő hőhullámok és apadó vizeink, ősszel a hirtelen lecsapó hidegfront és az áradások tematizálták a közbeszédet.
A szélsőséges időjárási események közepette magyar szakemberek tíz olyan pontot fogalmaztak meg, amelyek alapvető fontosságúak klímaváltozási és éghajlatvédelmi szempontból. Eközben az ENSZ 2024-es klímacsúcsán (COP29) ismételten nem sikerült olyan áttörést elérni, amely fordulatot hozhatna a globális felmelegedés elleni nemzetközi küzdelemben.
Az év egyik leghatásosabb, tudományhoz fűződő fotója szintén a klímaváltozáshoz kapcsolódik: egy házaspár 15 év különbséggel készített képet ugyanannál a svájci gleccsernél, az eltérések egészen rémisztőek.
Ökoterrorista vagy hős?
A természetvédelem terén talán Paul Watson híres-hírhedt aktivista letartóztatása volt az év híre, akit hosszas huzavona után végül elengedtek, de érdemes említést tenni arról az új, uniós védelmi törvényről, amely kis híján Magyarország ellenkezése miatt bukott el. Természetvédelmi területen itthon legfőképp az őszi fecskepusztulás keltette fel sokak érdeklődését. Ami a biológiát illeti: 2024-ben is rengeteg új fajt fedeztek fel, ezekről külön cikkben számolunk be, magyar vonatkozásban a Debreceni Egyetemen zajló, világviszonylatban is kimagasló genomikai projekteket érdemes kiemelni.
Sajnos hiába az extrém, az éghajlati átalakulás által felerősített időjárási események – például az Atlanti-óceán példátlan hurrikánja, a Beryl –, kibocsátásunk ismét csak rekordot döntött. Tevékenységünknek súlyos következményeit már most láthatjuk: a Föld életjelei nagyon aggasztóak, 2024-ben csúcsot ért el a globális emissziónk, a párizsi klímaegyezmény céljai pedig még távolabb kerültek.
Űrben rekedt asztronauták
2023 végén megjelent, a 2024-es űrkutatási eseményekre vonatkozó előrejelzéseinkből több végül nem jött be: nemcsak a Holdat célzó újabb Artemis-missziót halasztották el, hanem a következő magyar űrhajós küldetését is. Emellett az is kiderült, hogy a NASA Mars Sample Return nevű, régóta várt misszióját nem a korábbi elvárásoknak megfelelően valósítják majd meg.
A legnagyobb űripari meglepetést mégis minden bizonnyal a Starliner-saga okozta.
A Boeing fejlesztés alatt álló űrhajója júniusban indult el fedélzetén két asztronautával a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé, ám az űreszköz már út közben meghibásodott.
The post Árvíz, űrben rekedt asztronauták, majomhimlő: ezek voltak az év tudományos hírei first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu