Az Akadémia elnöke rendkívül erélyes írásban tette helyre a sztálinistázó Schmidt Máriát

Thumbnail for 6457359

Schmidt Mária saját blogján megjelent, a Magyar Tudományos Akadémiával kapcsolatos, súlyos tévedéseket, szándékos félrevezetéseket tartalmazó írása komoly visszhangot váltott ki a sajtóban, így – eleget téve az Akadémia álhírekkel szembeni fellépését sürgető társadalmi elvárásoknak – az alábbiakban szeretném a közvéleményt tájékoztatni a valóságról

– írja Freund Tamás rendkívül határozott hangvételű közleményében.

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke írásában tételesen cáfolja a XXI. Század Intézet főigazgatójának nemrég megjelent blogposztját, amelyben „sztálinista intézményt” emlegetve támadta az MTA-t. Schmidt a bejegyzését azután tette közzé, hogy az Akadémia Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának vitaanyaga eljutott a sajtóhoz. Ez arról szólt, hogy ha Orbán Viktor meglátogatná az MTA 200. évfordulós ünnepi ülését, akkor legutóbbi ünnepi beszéde miatt rengetegen elhagynák a termet. Az esetről Freund is adott ki állásfoglalást korábban.

Mint Freund Tamás írja, az Akadémia fennállásának 200 éve alatt különféle politikai rezsimek képviselői rendre beavatkoztak az Akadémia autonóm működésébe. Az egyik legdurvább ilyen beavatkozás Sztálin és Rákosi idejében történt, az ekkor kialakított struktúra 1990-ig állt fenn.

Meglehetősen alaptalan, történelmietlen és etikátlan azt az Akadémiát azonosítani a rajta erőszakot tevő, őt eltorzító rendszerrel, amely az erőszakot – akarata ellenére – elszenvedte.

Az elnök szerint tisztességtelen a sztálinizmus Akadémián belüli túléléséről beszélni azokkal a nemzeti és akadémiai nagyjainkkal – különösen Antall Józseffel, Kosáry Domokossal, Szabad Györggyel, Mádl Ferenccel és Szentágothai Jánossal – szemben, akiknek társaikkal együtt „volt erejük és bátorságuk az akadémiai tagságot a tudományos teljesítménytől és kiválóságtól függővé tenni”.

Természetesen nem állítható, hogy minden esetben a legjobbak jutottak be a testületbe, de ennyi hibaszázalék a társadalom minden szektorában előfordul. Például a gazdasági elitbe sem azok kerültek minden esetben, akik a gazdálkodáshoz, cégvezetéshez, vagy az adott ipari/agrár szakterületekhez a legjobban értettek. Voltak esetleg, akik csupán »jókor voltak jó helyen”? Biztosan állíthatom, hogy a Magyar Tudományos Akadémián sokkal jobbak az arányok

– fogalmaz Freund Tamás, hozzátéve, hogy az Akadémia a tudományos minőség és tudományetika letéteményese, az ezek feletti őrködés fontos közfeladata.

Természetesen nem minden kiváló tudós lesz akadémikus, mivel az akadémikusok számát az akadémiai törvény 365 főben határozza meg. Ez egyéni sérelmeket kelthet, és gyakran az Akadémia ellen fordít befolyásos embereket. Ilyen támadásokkal ma is sokszor találkozunk. Sokakat zavar, hogy csak az a tudós lehet az Akadémia tagja, aki meg tudta szerezni az MTA doktora címet, és akit az Akadémia tagjai megválasztottak. Gyakran ilyen egyszerű a magyarázata az Akadémia-ellenességnek és a kiváltságokat emlegetők indítékainak

– írja az MTA elnöke a történész Schmidt Mária blogbejegyzésére válaszul a közleményben.

Freund Tamás arra is kitér, hogy szerinte teljesítmény nélküli kiváltságokról beszélni „a nemzet érdekében egy életen keresztül nem csupán napi 8 órában dolgozó és az országnak komoly megbecsülést és presztízst szerző tudósokról méltánytalan.

Az akadémikusi tiszteletdíj (két évtizede változatlanul havi nettó 360 ezer forint) pedig nem éri el azt az összeget, amelyet – teljes joggal – annak a több mint 900 sportolónak biztosít az állam életjáradék formájában, aki olimpiai helyezéseivel vagy edzőként komoly dicsőséget hozott az országnak. Örömteli, hogy az állam hasonló tiszteletdíjjal ismeri el a nemzet művészeinek, színészeinek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjainak teljesítményét, életművét is.

A Széchenyi-díjas neurobiológus végezetül azt írja, hogy az Akadémia alapításának 200 éves évfordulójáról a magyar tudományos közösség és a nemzet tagjait egyesítő ünnepként készülnek megemlékezni.

Meggyőződésem, hogy a tudomány eredményeit a politika, a gazdaság és a tudomány legjobb erői is csak együtt tudják a közjó, az ország biztonsága és fejlődése szolgálatába állítani. A magyar tudományosság egészét képviselő Akadémia erre törekszik, és ehhez kéri mindhárom közösség vezetőinek és tagjainak támogatását.

Kivétel nélkül mindenkiét

– fogalmaz.

The post Az Akadémia elnöke rendkívül erélyes írásban tette helyre a sztálinistázó Schmidt Máriát first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest