„Az is csökkenti az ingatlanárakat, ha nem lesz víz egy településen nyáron”

Thumbnail for 6515569

Bár a legnagyobb vitát kiváltó, az ingatlanszerzés kizárására vonatkozó szakasz kikerült a beterjesztett javaslatból, jelentős változást hozhat sok település életében a települések önrendelkezéséről szóló törvény. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter márciusban jelentette be, hogy pár száz településre veszélyt jelent a lakosságszám növekedése – például a budapesti agglomerációban és a Balaton környékén –, emiatt sarkalatos törvényben gondolkodnak, melynek segítségével „megvédhetik magukat” ezek az önkormányzatok.

Komoly vitát szimatolok a kistelepülések önvédelmének jogáról. Van-e joguk a kistelepüléseknek megvédeni falusi, vidéki méretüket és arculatukat? Ha van, akkor adjunk nekik eszközöket, hogy érvényt is szerezhessenek a joguknak, és gátat szabhassanak a beköltözésnek! A vidék, a falu, a kisváros nem kísérleti terep, hanem örökség. Tisztelt Navracsics miniszter úr, adjuk hát meg nekik az önvédelemhez való jogot!

– mondta Orbán Viktor miniszterelnök még a februári évértékelő beszédében.

Marjai János / 24.hu Navracsics Tibor

A törvény tervezete végül április közepén jelent meg, és ez alapján úgy tűnt, a jövőben az önkormányzatok dönthetnek arról, hogy kizárják a „betelepülők” ingatlanszerzését, vagy feltételhez kötik azt. Szerdára virradó éjjel aztán benyújtották a törvényjavaslatot, amiből kikerült az ingatlanszerzés teljes tilalma, de

az önkormányzatoknak lehetőségük lesz az ingatlanszerzést elővásárlási jog biztosításával szabályozni, a betelepülést pedig a lakcímlétesítés tilalmával vagy feltételhez kötésével és adóztatással korlátozni.

Mindezt akkor, ha a település elérte az előzetesen megadott, kívánt lakosságszámot. Amennyiben az önkormányzat nem adott meg ilyet (vagy a lakók száma még nem érte el azt), nem.

The post „Az is csökkenti az ingatlanárakat, ha nem lesz víz egy településen nyáron” first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest