„Azt várom, hogy ezek eltakarodjanak. Ez a mögosztottság, ez szörnyű” – Magyar Péter kampányturnéjának vásárhelyi állomásán jártunk

A település sokáig biztos fideszes városnak számított: a 2002 és 2012 között helyi polgármester, majd később parlamenti képviselő Lázár János az elmúlt három országgyűlési választást magabiztosan nyerte. A legutóbbi, 2022-es voksoláson 51 százalékot is meghaladó szavazataránnyal (több mint tíz százalékponttal) győzedelmeskedett Márki-Zay Péterrel szemben, aki akkor Hódmezővásárhely polgármestereként az összefogott ellenzék miniszterelnök-jelöltje is volt. Igaz, Márki-Zay Vásárhelyen legyűrte Lázárt, ám a választókerület számos településén alulmaradt.

Két évvel később az európai parlamenti választások már azt jelezték, hogy a környező tanyavilággal együtt a második legnagyobb területű magyar városként is ismert Hódmezővásárhelyen visszaesett a Fidesz: 2024 nyarán a kormánypárt a szavazatok mindössze 37,4 százalékát szerezte meg. Igaz, még ezzel is az első helyen végzett, mert az ellenzéki Tisza Párt és a Mindenki Magyarországa Néppárt a szavazatok 24, illetve 21 százalékát szerezte csak meg, és a többi kispárt is viszonylag jól teljesített.

Mohos Márton / 24.hu

Idén Lázár János helyett Czirbus Gábor makói fideszes alpolgármester indul a Csongrád-Csanád 4-es választókerület országgyűlési képviselői helyéért, vele mérkőzik a tiszás Ferenczi Gábor, aki a makói Tisza Sziget egyik alapítója. Az ingatlanközvetítő vállalkozást vezető Ferenczinek ez az első politikai megmérettetése. Többek között kettejük meccséről is szól majd az április 12-i választás Vásárhelyen.

Orbán után Magyar érkezett

A kampányhajrában mind Orbán Viktor, mind pedig Magyar Péter ellátogatott Hódmezővásárhelyre. A vasárnapi Orbán-országjáráson a nagyszámú Fidesz-szimpatizáns mellett ellentüntetőket is lehetett látni-hallani a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ előtti téren. A fütyülés, a kiabálás és a „mocskos fideszezés” ellenére Orbán a beszéde végén megköszönte az embereknek, hogy sokan eljöttek, és megmutatták a tiszásoknak, „hogyan kell kesztyűbe dudálni”.

Kedden a Tisza töltötte meg ugyanazt a helyszínt: mire fél nyolc körül befutott Magyar Péter, már nagyon sokan összegyűltek a színpad előtti téren.

Mohos Márton / 24.hu

Sokkal többen, mint azt Orbán Viktor Facebookon korábban megosztott fotója sugallta, ami a helyi tiszás önkéntesek szerint egy tavaly nyári, hódmezővásárhelyi tiszás esemény mikrofonpróbáján készülhetett.

A keddi rendezvényre kilátogatók között akadt, aki a vasárnapi Fidesz-gyűlésre is kinézett – puszta kíváncsiságból. Beszéltünk két fiatal fiúval is, akik vasárnap Fidesz-ellenes rigmusokat skandáltak, most pedig a Tisza-szimpátia hozta ki őket a térre. Első szavazók lesznek áprilisban, és elmondásuk szerint a végzős középiskolai osztályukban csak elvétve találhatók Fidesz-támogatók, ami megerősíti a közvélemény-kutatások adatait, melyek szerint ez a korosztály a Tiszáé.

„Narancsseggűek, de lehet velük beszélni”

Ellenszurkolókkal most is találkoztunk – igaz, ők csendben, belül szurkoltak, nem adtak hangot az ellenérzéseiknek.

Eljöttünk, hogy meglássuk, mit hazudik ez a bohóc

– mondta a közönség vége felé álló két férfi közül az egyik, Magyar Péterre célozva. Elkötelezett Fidesz-szavazónak tűntek: egészen Nyíregyházáról érkeztek ide.

A résztvevők között egyébként sok fiatal és középkorú volt, de az idősebb korosztály is képviseltette magát.

Mohos Márton / 24.hu

Egy idősebb úr és a felesége is kilátogatott, mindketten vásárhelyiek. A férfi Lázár Jánost – vagy, ahogy ő nevezte, Jancsikát – is ismerte régről személyesen, az apjával is jóban volt – ma ez már nincs így.

Fideszes trafikba járok, ahol mindenki narancsseggű. De lehet velük beszélni

– válaszolja, amikor arról kérdezem, vannak-e fideszes ismerősei. „Tudjuk, hogy nem lehet, ezért nem is akarjuk meggyőzni egymást” – teszi hozzá.

„Egy dolgot remélek: nem lesz magyar a magyarnak ellensége”

Rendszerváltást szeretnénk, azt hiszem a tanár kollégáim nevében is mondhatom. De azzal is tisztában vagyok, hogy egyik napról a másikra nem fog változni semmi

– nyilatkozza a rendezvény egyik legjózanabb gondolkodású résztvevője, aki a férjével együtt érkezett Szegedről. A hölgy pedagógus, aki a szegedi Tisza-rendezvényen nem tudott ott lenni, ezért most eljöttek Vásárhelyre. Őt leginkább a gyűlöletkeltő mentalitás zavarja a kormány részéről. A fideszes ismerőseikkel nem igazán tudnak beszélgetni, mert úgy érzik, elbeszélnek egymás mellett.

Egy dolgot remélek: nem lesz magyar a magyarnak ellensége

– teszi hozzá a férje, aki azt nehezen tudja elképzelni, hogy a fideszes és a tiszás politikusok együtt tudnának majd működni az országgyűlésben.

Szóba elegyedtünk két nyugdíjas egészségügyi dolgozóval is: egyikük ápoló, a másik tiszti orvos — nyugdíj mellett még dolgoznak.

Ez nem kórház, hanem egy betegtároló!

– fakad ki kettejük közül a közlékenyebb, majd hozzáteszi: megszűnő osztályok jellemzik a vásárhelyi kórházat, lassan mindenért Szegedre kell menni. Egy Tisza-győzelem esetén rendezettebb életet remélnek, de összességében már várják a kampány végét is, mert „ami most megy, az nehezen bírható.”

Egy másik, Szegedről érkezett szimpatizáns, egy háromgyermekes anyuka elsősorban jobb gyermekvédelmet szeretne. Az Orbán-kormány családtámogatásainak köszönhetően személyi jövedelemadót már nem kell többé fizetnie, amivel nem teljesen ért egyet. Attól tart, emiatt megugrik majd az államadósság, és egyébként is azt szeretné, hogy ne csak ő, hanem a tágabb környezete is jól járjon.

Azt várom, hogy ezek eltakarodjanak! Ez a mögosztottság, ez szörnyű!

– fogalmazott egy őszes, göndör hajú úr, aki szokott beszélgetni a munkahelyén a fideszes kollégáival, de egy idő után elakadnak ezek eszmecserék. „Agyhalottak!” – legyint.

A Lázár-fricskákra élesen reagáltak a helyiek

Közben Freddie Mercury híres Tavaszi szél-feldolgozása alatt befut Magyar Péter is a színpadra – a tömeg utat nyit neki.

Mohos Márton / 24.hu Magyar Péter a Most vagy soha elnevezésű kampánykörútjának hódmezővásárhelyi állomásán 2026. március 24-én.

Zúg az „Árad a Tisza”, zászlók és fáklyák emelkednek a magasba. A sétáló utca házait helyenként nemzeti színű fény festi meg. Magyart és Ferenczit ábrázoló Tisza-plakátok a kezekben, helyenként egy-egy saját készítésű plakát is látható, mint például az a „Szia Uram, aranybudi érdekel?” feliratú, melyet egy fiatal lány tart a kezében.

A színpadi koreográfia a szendvicsmódszert követi: először Magyar beszél, aztán a helyi jelölt, Ferenczi Gábor, végül ismét Magyar.

Az idő nekünk dolgozik!

– mondja a miniszterelnök-jelölt, aki a korábbiakhoz képest némiképp meglepően O. Viktor Mihályként nevezi meg fideszes kihívóját. „Összetört a repcsi, mielőtt kitolták volna a hangárból” – utal a félresikerült repülőrajtra Magyar.

A közönség viszonylag nyugodtan hallgatja a beszédeket, egy-egy találó mondatnál üdvrivalgás, taps, egy-két támogató bekiabálás hallatszik. Nem mindenki hallgatja végig a beszédet: egy felnőttekből és kisebb gyerekekből álló csapat viszonylag korán távozik. Mint kiderül, ők Fidesz- és Mi Hazánk-szavazók, akik hiányolták a konkrétumokat az elhangzottakból. Azt elismerik: nehéz otthon a családban politizálni, mert a nagyobb gyerekek már mind tiszások. „A fiataloknak bejön ez a lázadó hangnem, amit Magyar Péter képvisel” – mondja egyikük.

A legnagyobb pfujolásokat a Lázár Jánoshoz köthető beszédrészek kapják: például, amikor Ferenczi arról beszélt, hogy „elég volt a NER-es strómanokból, luxusvadászatokból és az olyan mondásokból, hogy „annyit érsz, amennyid van”. De nagy tetszést arat Magyar is, amikor arról beszél, hogy a lázári ajánlathoz képest ők másban gondolkodnak: 5 roma országgyűlési képviselő fog bekerülni a parlamentbe a Tisza listájáról.

Mohos Márton / 24.hu Magyar Péter a Most vagy soha elnevezésű kampánykörútjának hódmezővásárhelyi állomásán 2026. március 24-én.

Az egyik legnagyobb tapsot a pártelnök azon ígérete aratja, amely szerint a Tisza alatt annak, aki csak egy forint közpénzt is eltesz, vele gyűlik meg a baja.

Nem hagyjuk, hogy elvegyék tőletek a reményt!

– fogalmazott.

A beszéd végén minden beígért intézkedés nagy sikert arat a közönség körében, legyen az a vagyonosodási vizsgálat, a kórházak és az orvosok megvédése vagy a vendégmunkásmentes Magyarország ígérete. Utóbbi szerint a Tisza-kormány alatt „nulla nem magyar vendégmunkás” jöhet majd dolgozni Magyarországra.

A rendezvény felemelt kézfogással és a Kossuth-nóta eléneklésével zárul, valamint áradással: nem csupán a Tisza, de 200–300 fiatal is árad – utóbbiak szelfi és dedikálás reményében Magyar Péter felé.

Mohos Márton / 24.hu

The post „Azt várom, hogy ezek eltakarodjanak. Ez a mögosztottság, ez szörnyű” – Magyar Péter kampányturnéjának vásárhelyi állomásán jártunk first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest