Bárhol becsapódhat a Földön ez a szovjet űrszonda

Thumbnail for 6481717

Több mint fél évszázaddal a felbocsátása után a Kozmosz-482 – a halálra ítélt szovjet Vénusz-szonda, amely soha nem jutott túl a Föld körüli pályán – ismét címlapokra került a tudományos sajtóban. A kutatóeszköz ugyanis a következő hetekben minden bizonnyal ellenőrizetlenül fog visszatérni a Földre, ami sokakban aggodalmat keltett, mivel a tudósok sem tudják, hova zuhanhat le – írja az Interesting Engineering.

Az aggályokat tovább növeli, hogy a Vénusz légkörének brutális körülményeinek átvészelésére tervezett szonda egyes részei kibírhatják a Föld légkörén való áthaladást, így nagyobb darabok is becsapódhatnak a Földön. Marco Langbroek holland műholdkövető szerint, bár az emberekre leselkedő veszély alapvetően alacsony, a lakott helyre történő lezuhanás esélye mégsem nulla.

Kudarcra ítélt misszió

Az 1972. március 31-én elindított küldetés célja az volt, hogy egy szonda leszálljon a Vénuszon. Az eszköz azonban nem tudott eltávolodni a Föld körüli pályáról a Blok L felső fokozatának idő előtti leállása miatt, amit egy helytelenül beállított időzítő okozott. A felbocsátás után a szonda négy darabra esett szét: két kisebb darab visszatért a légkörbe, és két nap után az új-zélandi Ashburton fölött zuhant le.

A körülbelül 591 kilogrammot nyomó leszállómodul azonban a küldetés óta kering a Föld körül, már több mint 53 éve. Langbroek szerint a szonda tömege miatt a kockázatok hasonlóak, mint egy meteorit becsapódásánál.

Egyelőre nehéz megjósolni az űrszonda visszatérésének pontos időpontját. A holland szakember becslése szerint reálisan május 10-e körül történhet meg, bár az előrejelzések a dátum közeledtével egyre pontosabbak lesznek. A bizonytalansághoz egyébként nagyban hozzájárul a fokozott naptevékenység is, amely felmelegíti és tágítja a Föld légkörét, növelve ezzel a légköri ellenállást.

Ugyanígy nehéz megjósolni, hogy a törmelékek hova zuhanhatnak le. A helyszín attól függ, hogy pontosan mikor tér vissza az egység a légkörbe és mikor kezd el szétesni. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a lakott területre történő lezuhanás esélye alacsony, a törmelékek nagyobb valószínűséggel az óceán távoli régióiba hullanak majd.

Nem ez az első alkalom, hogy a Kozmosz-482 lezuhanásával kapcsolatban jóslatokat tettek. 2018-ban Pavel Subin orosz csillagász azt becsülte, hogy az űrszonda 2023 és 2025 között fog lezuhanni. A 2019-es és 2022-es további elemzések azonban finomították ezeket az előrejelzéseket, a szimulációk pedig egy 2024 közepe és 2027 közepe közötti visszatérési időszakot mutattak ki.

Kapcsolódó
Lakott területre csapódott be a SpaceX rakétájának darabja

Lengyelországban két helyen is földet ért egy-egy darab a Falcon-9-es rakétából.

The post Bárhol becsapódhat a Földön ez a szovjet űrszonda first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest